İtalyanlar Üçüncü Köprü hisselerini Çinli şirkete satıyor

Çinli konsorsiyum Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Marmara Otoyol şirketlerinin yüzde 51’ini alacak. Öte yandan İtalyan Astaldi, Üçüncü Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’ndaki hisselerinin IC İçtaş İnşaat’a devri için Rekabet Kurulu’na başvuru yaptı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Çinlilere satılıyor

Yavuz Sultan Selim Köprüsünde hakim ortak artık resmen Çinliler oluyor.

Altı Çin şirketi oluşturdukları fonla Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun %51’ini satın alacak. Söz konusu şirketler: China Merchants Expressway, CMU, Zheijiang Expressway, Jiangsu Expressway, Sichuan Expressway ve Anhui Expressway.


688.5 MİLYON DOLAR HARCAYACAKLAR

Konsorsiyum üyeleri ortaklığa $688.5 milyon sermaye enjekte edecek. Projede en büyük ortak yüzde 31 pay ile China Merchants Expressway’in olacak. Onu yüzde 20’lik pay ile CMU, yüzde 17.5 ile Zhejiang  ve Jiangsu Expressway, yüzde 7 ile Sichuan Expressway ve yüzde 7’lik pay ile Anhui Expressway izliyor.

İTALYANLAR DA HİSSELERİNİ IC İÇTAŞ’A DEVREDİYOR

Öte yandan İtalyan Astaldi’nin, Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Marmara Otoyolu’ndaki hisselerinin IC İçtaş İnşaat’a devri için Rekabet Kurulu’na başvuru yapıldı.

İtalyan inşaat şirketi Astaldi’nin ICA IC İçtaş Astaldi Üçüncü Boğaz Kuzey Köprüsü ve Marmara Otoyolu, IC İçtaş Astaldi ICA İnşaat, ICA Astaldi-IC İçtaş WHSD İnşaat ve ICA İçtaş-Astaldi Adi Ortaklığındaki hisselerinin IC İçtaş İnşaat tarafından devralma işlemi görüşe açıldı.


Konu ile ilgili duyuru Rekabet Kurumu’nun sayfasında yer aldı. Astaldi, İstanbul Üçüncü köprünün imtiyazını IC İçtaş’a devir için ön çalışmalara başladığını Aralık başında duyurmuştu.(REUTERS)

İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul ÇED raporu tepkisi: Allah akıl fikir versin!