Mansur Yavaş: FETÖ’ye para aktarılan 150 emsal artışı tespit ettik

Mansur Yavaş: FETÖ’nün para kazanma yolu imar emsal artışları. Nasıl yapılıyor? Uygun bir arsa bulunuyor, inşaata başlanıyor, belediyeye başvurup inşaat alanı büyütülüyor. Bu artıştan elde edilen para da buraya aktarılıyor. Araştırmalar sonucunda bu sayının 150 civarında olduğunu tespit ettik.

Mansur Yavaş: FETÖ ye para aktarılan 150 emsal artışı tespit ettik

Ankara büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, katıldığı canlı yayında Sinan Aygün ile yaşadığı ‘rüşvet’ polemiği hakkında konuştu. Yavaş, Gökçek döneminde FETÖ’ye para aktarılan 150 emsal artışı projesi tespit ettiklerini açıkladı.

“Belediyeyi ranta kapattık”

ABB Başkanı Mansur Yavaş, bu sabah FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına konuk oldu. “Belediyeyi ranta kapattık” diyen Yavaş, “Ankara’da bir grup var, işlerini hatırla, tehdit, şantaj, rüşvet, siyasi bağlantı gibi yollarla çözüyorlar. Sinan Aygün’ün bu şekilde saldırmasının gerekçesi ise, şantajla tehditle bize geri adım attırmak. Asla geri adım atmayacağız” dedi.


Yavaş, “FETÖ’nün para kazanma yolu imar emsal artışları. Nasıl yapılıyor. Uygun bir arsa bulunuyor. İnşaat başlanıyor belediyeye başvurup inşaat alanı büyütülüyor. Bu artıştan elde edilen para da buraya aktarılıyor. Meclis üyelerimizin araştırmaları sonucunda bu sayının 150 civarında olduğunu tespit etti” açıklaması da yaptı.

Mansur Yavaş’ın açıklamaları şöyle:

Sinan Aygün’le bir görüşmeniz oldu mu?

Kendisi bu davayla ilgili bir görüşmem olmadı. Kendisi daha önce benim ziyaretime geldi. Bu dava ile ilgili de Sinan Aygün benimle görüşmek istedi. Ben bu görüşmeyi kabul etmedim çünkü başıma gelecekleri biliyorum. Ankara’da bir grup var, işlerini hatırla, tehdit, şantaj, rüşvet, siyasi bağlantı gibi yollarla çözüyorlar.

Aygün’ün meclis üyesi kardeşi aracılığıyla da benimle görüşmek istedi bunu da kabul etmedim. Hatta ‘ben meclis üyesiyim başkanla nasıl görüştürmezsiniz’ diye olay çıkardı.

Belediye Meclis üyeleri ile Sinan Aygün arasındaki görüşmeden bilginiz var mıydı?

Hayır, görüşmeden kesinlikle haberim yoktu.

Kılıçdaoğlu’nun size yönelik bir baskısı oldu mu?

Kemal Kılıçdaroğlu sadece bana Sinan Aygün’ün kendisine geldiğini ve şantaj yapar gibi dava açacağını söylediğini aktardı.Ben de kendisine Ankara halkının yararına olmayan bir iş yapıldığını, bu hukuksuzluğa onay veremeyeceğimi dile getirdim kendisi de ‘hukuk ne gerektiriyorsa onu yapın’ dedi.


FETÖ’nün en büyük gelir kaynağı imar yoluyla emsal artışları. Emsal artışı rantlara bakın arkasında firari FETÖ üyeleri vardır. Bu TOGO Kuleleri’nin olduğu bölgedeki Sinan Aygün’ün eski ortağının izleri var.

Artık ranta rüşvete bulaşmış bir belediye yok Biz belediyeyi meclis üyelerine kadar bütün belediyeyi ranta kapattık.

Sinan Aygün’ün bu şekilde saldırmasının gerekçesi ise, şantajla tehditle bize geri adım attırmak. Asla geri adım atmayacağız. Bunu için kendini milletvekili yapan genel başkanı bile ortaya atabiliyor. Mesele siyasi olsun istiyor arkasına siyasileri alıyor. Çünkü belediye meclisi üyelerini satın alamıyor. İkna edemiyor, tehditle geri attıramıyor.

Hem Sinan Aygün’ün hem Melih Gökçek’in hem de belediyenin avukatlığını yapan Mehmet Ali Alan’ı neden görevden almadınız?

Göreve gelir gelmez bu avukatla ilgili bir teftiş başlattık ve orada da belediyeye büyük zararlar verildiğini tespit ettik. Ancak devam eden davalar nedeniyle kendisini görevden alamadık. Çünkü başlayan davalarda görevden aldığınızda o davayla ilgili yaptığınız anlaşma bedelini ödemeniz gerekiyor.

FETÖ’nün para kazanma yolu imar emsal artışları. Nasıl yapılıyor. Uygun bir arsa bulunuyor. İnşaat başlanıyor belediyeye başvurup inşaat alanı büyütülüyor. Bu artıştan elde edilen para da buraya aktarılıyor. Sözcü yazarı Saygı Öztürk bugün yazmış köşesinde bu şekilde 80 proje tespit edilmiş diye. Meclis üyelerimizin araştırmaları sonucunda bu sayının 150 civarında olduğunu tespit etti.

Sinan Aygün iddiasını değiştirdi

Sinan Aygün ‘TOGO Kuleleri’ tartışmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Yaklaşım 2 saat süren basın toplantısında Aygün daha önce telaffuz edip yargıya taşıdığı “Mansur Yavaş benden 25 milyon lira rüşvet istedi” iddiasını değiştirdi.

Söz konusu paranın Yavaş’tan değil 2 CHP’li meclis üyesi tarafından dile getirildiğini ve bunun da “Sözünü verdiği okul için” olduğunu söyleyen Aygün, “Okul bedelini 25 milyon lira olarak nereden buldun? Belediye işlerini de böyle yapıyorsan yandık. 5 milyon liralık işi 25 milyon liraya veriyorsa vay halimize. Okulun maliyeti arsa dahil 7 milyon liradır. 25 milyon nereden çıktı?” diye konuştu.

CNN Türk yayınına katılan Sinan Aygün, “rüşvet istendi” iddiasından geri adım attı. Aygün “Kendisinden okul yapmasını istemelerinin irtikap olduğunu” savundu.


Aygün, ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla da konuyu görüştüğünü onun da CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nu görevlendirdiğini iddia etti. Canlı yayına telefonla katılan Bülent Kuşoğlu da Sinan Aygün’ün iddialarını yalanladı. Aygün de “O zaman özür dilerim” dedi.

Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul güzergahında arazi alan en büyük 3 şirket Araplara ait