Mansur Yavaş: Halk çile çekerken heykellere 342 milyon lira harcanmış

Mansur Yavaş: Heykellere 342 milyon lira harcanmış. Bu parayla 457 tane otobüs alabiliyorduk. Halk karda kışta güneş altında çile çekerken ben ne dinozora ne de başka bir şeye para harcarım.

Mansur Yavaş: Heykellere 342 milyon lira harcanmış
Mansur Yavaş: Heykellere 342 milyon lira harcanmış

Mansur Yavaş: Heykellere 342 milyon lira harcanmış. Sizin harcadığınız paranın faizini ödüyoruz. Halk çile çekerken dinozora para harcamam.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, 282 otobüs alımı ve iki dolum istasyonu yapımı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 60 milyon avro kredi alınmasına ilişkin talep görüşüldü. Ankara’daki toplu ulaşım sıkıntılarını çözmek amacıyla yurt dışından Merkez Bankası faizinin yarı fiyatına bulunan kredi teklifi, usul eksikliği nedeniyle geri çekildi.


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, usul eksikliğinin giderilmesi için olağanüstü toplantıya gidileceğini açıkladı.

“Belediyelerin mali sıkıntısı ve kaynak ihtiyacı var”

Yenimahalle Belediye Başkanı CHP’li Fethi Yaşar, yaptığı açıklamada, “Burada siyaset yapmaya gelmedik, Ankara’nın sorunlarını çözmeye geldik. Bu otobüs olayı çok önemli. Ankara’nın toplu taşımada sorunları var. Ankara’ya son dört yıldır otobüs alınmadı. Meclis grupları olarak da Sayın Başkanlığın getirdiği önergeyi onaylamak doğaldır.

Sayın Cumhurbaşkanı belediyelerin batakta olduğunu kendisi söyledi. Şuanda bütün belediyelerin mali sıkıntısı var. Kaynak ihtiyacı var. Ankara, kasası dolu belediye almadı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borcu bir yıllık bütçesinin bedelinden daha fazla. Onun için ihtiyaç olan borçlanmayı vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Gökçek döneminde Meclis’e getirilen kredi taleplerine ilişkin bilgi veren Başkan Mansur Yavaş, 2004 yılında EGO Genel Müdürlüğü’nün borçlanma talebinin oy birliği ile kabul edildiğini söyledi.


“Sizin harcadığınız paranın faizini ödüyoruz”

Yavaş, “Sayın Gökçek 17 Mayıs 1999’da havaalanı yoluna üst geçiş yapılması için borçlanma istemiş, oy birliği ile Meclis’ten geçmiş. Belediye sürekli borçlanma yetkisi alıyor. Hükümette siz varken ‘çok iyi yönettiğiniz’ Ankara için sürekli kredi istiyorsunuz. Ben geldim, 8 milyar TL borç devraldım. Sizin harcadığınız paranın faizini ödüyoruz. Geçmiş döneme ait 400 milyon TL SGK borcu var. Siz benden aynı performansını istiyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“Halk çile çekerken dinozora para harcamam”

“MHP ve AKP grubuna söyleyeceğim şu” diyen Yavaş, “İnsanların çile çektiği yerlerdeki sorunları çözmek için beklemeden, bir an önce çözelim diyerek yetki istiyoruz. En fazla şikayet EGO’dan geliyor. Otobüs sayısı gerçekten düşük. Can güvenliği var. Bütün dünyada ortalama 6 iken bizde 10. Dolayısıyla acil bir durum var, 10 yıl vadeli bir kredi bulduk. Türkiye’de de böyle bir kredi yok. Benim önceliğim halkın sağlığı; heykellere 342 milyon TL harcanmış, başka bir yerde bunları yapabilirsin ama benim önceliğim halk. Halk çile çekerken ben dinozora para harcamam” diye konuştu.

“300 otobüs alabilmek için düşük faizli kredi bulduk, Meclis onay verirse ulaşım sorunu büyük ölçüde çözülecek”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak 300 yeni otobüs almak için yurt dışından düşük faizli kredi bulduklarını, Meclis’in onay vermesi durumunda ulaşım sorununun büyük ölçüde çözüleceğini söylemişti.

Ankara’da toplu ulaşım ile ilgili yaşanan sorunların farkında olduklarını belirten Yavaş, “Bunları çözmek için çalışma başlattık. Bu nedenle 300 yeni otobüs alma teşebbüsünde bulunduk. Bununla ilgili yurt dışı ucuz faizli kredi bulduk ve belediye meclisimize talepte bulunduk” ifadelerini kullanmıştı.


2010 yılında 2 bin 40 olan otobüs sayısının şu anda bin 540’a gerilediğini aktaran Yavaş, “Bunların 200 tanesi ilçelerimize hizmet vermektedir. Dolayısıyla şu anda bin 340 otobüsle hizmet vermek durumunda kaldık. Bu nedenle 300 yeni otobüs alabilmek için belediye meclisimizden borçlanma yetkisi istedik. Cumhurbaşkanımızın söylediği ‘kredinizi dışardan bulun’ söylemine uygun olarak dış krediden borçlanma talebimizin mecliste kabul edilmesini umuyorum” demişti.

İmamoğlu’ndan Erdoğan’a yanıt: Ben oturmak için seçilmedim


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.