AVM’lere kadar düştü: Arapça satılık Türk vatandaşlığı afişi tartışma yarattı!

İstanbul’da AVM’lerde Araplara yönelik Türk vatandaşlığı pazarlaması tartışma yarattı. Arapça tanıtım afişleri, “satılık vatandaşlık” tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

AVM Arapça satılık Türk vatandaşlığı reklam afişi yenitepe kadıköy nuhoğlu

Arapların, Türk vatandaşlığı alması için 250 bin dolarlık konut alımının yeterli olmasının yankıları devam ediyor. İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bir alışveriş merkezinde yer alan Arapça tanıtım afişlerinde Araplara yönelik tanıtım görselleri “promosyon vatandaşlık” tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

AVM’de yer alan ve Arapça ve İngilizce olarak hazırlanan afişte, “Yenitepe Kadıköy’e yatırım yapın, Türk vatandaşlığını alın” ifadeleri, sosyal medyada tepki çekti.

TBMM gündemine de taşınmıştı

Gayrimenkul alımıyla yabancılara vatandaşlık verilmesi geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilen soru önergesiyle taşınmıştı.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Meclis’e verdiği soru önergesinde “Türk vatandaşlığı promosyon olarak mı pazarlanıyor?” demişti.

Öztunç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını reklam vererek pazarlamaya çalışmanın, manevi değerlerimize ve ulus bilincine zarar verdiği yönündeki eleştirilere katılıyor musunuz?” diye sormuştu.

Öztunç, “Bugün 250 bin dolar tutarında konut alan bir yabancı Türk vatandaşı olmaya hak kazanmaktadır. Türk vatandaşlığının ticari bir malzeme gibi Arap ülkelerindeki TV’lere reklam verilerek pazarlaması Türklük gururunu da incitmektedir” dedi.

Gayrimenkul alımında Türk vatandaşlığı verilmesi sosyal medyada tekrardan gündem oldu.

Arapça reklamlarla gündeme gelmişti

Arap ülkelerinde yayınlandığı söylenen bir reklam filmi sosyal medyada tepki çekmişti. Reklamda İstanbul’un görüntülerine yer verilerek lüks rezidanslar ve manzaralara yer veriliyor.

Vatandaşlık bir gönül bağıdır bonus olmamalı!