Corona virüsünde yeni bulgular: Kuluçka döneminde de bulaşıyor!

Coronavirus: Çinli yetkililer korona (corona) virüsünün belirti göstermeden bulaştığını; yani kuluçka döneminde de bulaşabildiğini ve bulaşıcılığının giderek arttığını açıkladı.

Corona virüsünde yeni bulgular: Kuluçka döneminde de bulaşıyor!

Çinli yetkililer ülkede 2 bine yakın kişiye bulaşan yeni corona virüsün kuluçka döneminde, yani hastalarda hiçbir belirti ortaya çıkmadığı dönemde de insandan insana bulaştığını açıkladı.

Çin Sağlık Bakanı Ma Xiaowei de virüsün bulaşıcılık özelliğinin artmakta olduğunu duyurdu. Pazar öğlen itibarıyla 56 kişinin virüs nedeniyle öldüğü belirtiliyor.

Wuhan’a gönderilen tıbbi yardım ekibi, Nanjing’deki aileleriyle vedalaşırken Çinli yetkililer ülkede 2 bine yakın kişiye bulaşan yeni corona virüsün kuluçka döneminde, yani hastalarda hiçbir belirti ortaya çıkmadığı dönemde de insandan insana bulaştığını açıkladı.

Çin Sağlık Bakanı Ma Xiaowei de virüsün bulaşıcılık özelliğinin artmakta olduğunu duyurdu. Pazar öğlen itibarıyla 56 kişinin virüs nedeniyle öldüğü belirtiliyor. Virüs nedeniyle bazı kentlerde seyahat kısıtlamaları var.

Salgının ortaya çıktığı Vuhan kenti ise karantina koşullarında.

Yaban hayvan ticareti yasaklandı

Pazar günü bir açıklama yapan Çinli yetkililer, her türlü yaban hayvanı ticaretinin yasaklandığını duyurdu.

Virüsün hayvanlardan insanlara bulaştığı düşünülüyor fakat bunun nasıl olduğu henüz tespit edilmiş değil.

İnsanlarda virüsün kuluçka döneminin, yani hiçbir belirti göstermediği dönemin 1-14 gün arası sürdüğü tahmin ediliyor.

Bu süreçte insanlar hasta olduklarını bilmeden etrafındakilere virüsü bulaştırabiliyor.

Corona virüs, SARS’ın aksine kuluçka döneminde de bulaşıcı!

SARS’ın aksine yeni corona virüsünün kuluçka döneminde dahi bulaşıcı olabildiğinin altını çizen Ma, virüsün semptomlarının hemen görülmeyebildiğini, bunun da salgını önleme çalışmalarını zorlaştırdığını ifade etti. Wuhan kentine ülkenin farklı noktalarından bin 350 sağlık personelinin gönderildiğini dile getiren Çinli yetkili, bu sayının ilerleyen günlerde daha da artacağını belirtti.

Basın toplantısında konuşan bir başka yetkili de Pekin yönetiminin ihtiyaç duyulan malzeme ve cihazların tedariki için yurt içindeki ve yurt dışındaki kanalları zorladığını söyledi.

Öte yandan, Corona virüsü salgınını önlemek için Çin’in başkenti Pekin’de 2020 bahar tatilinin başlama tarihinin ertelendiği duyuruldu. Kentin eğitim komisyonu, söz konusu ertelemenin anaokulundan üniversitelere kadar tüm düzeylerdeki eğitim kurumları için geçerli olduğunu açıkladı.

Aşı geliştiriliyor

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden yapılan açıklamada, yeni corona virüsüne karşı bir aşı geliştirilmesi için çalışıldığı bildirildi. Merkeze bağlı Viral Hastalıklar Önleme ve Kontrol Enstitüsü’nün başkanı Xu Wenbo, şuan virüsün izole edildiğini ve üremesiyle ilgili tahlillerin yapıldığını belirtti.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ilk kez Aralık ayında rapor edilen virüs nedeniyle şu ana kadar 56 kişi hayatını kaybetti. Ülke genelinde kesinleşen vaka sayısı ise 2 bin 65 olarak kayıtlara geçti.

Corona virüsü nedir? Nasıl bulaşıyor? Belirtileri neler?