Ali Erbaş’tan çocuk sayısı açıklaması: Mutlaka ikinin üzerinde, üç-dört gibi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ailelerin çocuk sayısını ikinin altına düşürmemeleri gerektiğini belirterek, “Mutlaka ikinin üzerinde, üç, dört gibi. Nüfus yapımızı hem sağlam hem nicelik olarak hem de nitelik olarak geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş çocuk sayısı açıklaması: Mutlaka ikinin üzerinde, üç-dört gibi

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu’ya giden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan‘ı makamında ziyaret etti.

Bir gazetecinin, “Aile başına düşen çocuk sayısının ikinin altına indiği yönündeki araştırmayla ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine Erbaş, aile yapısının sağlam olması için çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyledi.


Ali Erbaş: Çocuk sayısı mutlaka ikinin üzerinde olmalı, üç dört gibi.

“Geçmişte aile başına düşen çocuk sayısı dörtler, beşlerle ifade edilirdi” diyen Erbaş, şunları söyledi:

“Ama şimdi ikilerde. Bunu ikinin altına düşürmememiz lazım. Mutlaka ikinin üzerinde, üç, dört gibi geliştirerek nüfus yapımızı hem sağlam hem nicelik hem de nitelik olarak geliştirmemiz ve sağlam hale getirmemiz gerekiyor. Bu konuda toplumumuzun tüm kesimlerinde bir farkındalık oluşturmamız lazım çünkü aile toplumun bel kemiğidir. Aile hem sayısal hem de nitelik olarak sağlam olursa biz toplum olarak da sağlam bir yapıya sahip oluruz. Millet, devlet olarak vatanımız, birliğimiz ve beraberliğimiz noktasında da her zaman iyi bir noktada oluruz.”

Geçen yıl Mevlid-i Nebi Haftası’nın temasını ‘Peygamberimiz ve aile’ seçmelerinin en önemli gerekçelerinden birisinin bu olduğuna dikkati çeken Erbaş şöyle konuştu:


“Hem neslimizi hem gençliğimizi daha dinamik, daha verimli, daha inançlı, Peygamber Efendimize layık bir ümmet olarak yetiştirmeye çalışmak hem de bu konuda özellikle nikah, evlilik, aile yapısını sağlam tutmak, çocuklarımızı iyi yetiştirmek ve hepsinden de önemlisi evliliği gençlerimizde teşvik etmek, çocuk sayısını artırmak gibi bütün bu konularda farkındalık oluşturmaya çalıştık” şeklinde konuştu.

Erdoğan: Maalesef gençlerimiz genç yaşta evlenmiyor

Erdoğan: Evlilik dışı hayat biçimi özendirilmeye çalışılıyor

9 Ocak’ta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan da çocuk sayısı konusunda şu açıklamaları yapmıştı:

• Batı çöküyor. Niye? Aile kurumu diye bir kavram kalmamış. Şimdi bizi de tehdit ediyor. Aile diye bir kavram kalmadığında nüfus da azalmaya başlıyor. Niye ben en az 3 çocuk diyorum? Güçlü milletler, güçlü ailelerden oluşur.


• Yıllarca maalesef doğum konusunda kısırlaştırma politikası güttüler. Niye? Türkiye’nin nüfusu azalsın diye. Ben de tam aksini iddia ediyorum. Nüfusumuz çoğalmalı ki ekonominin bel kemiği insandır. İnsan varsa güçlüsünüz. İnsan varsa emek var, sermaye var, üretim var, tüketim var. İnsan yoksa bunların hiçbiri yok.

Erdoğan: Evlilik dışı hayat biçimi özendirilmeye çalışılıyor