İntihar eden 4 kardeşin elektriğini kesen firmaya 888 bin TL ceza!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), İstanbul Fatih’te siyanürle intihar eden dört kardeşin elektriğini kesen firmaya 888 bin 397 TL ceza verdi.

İntihar eden 4 kardeşin elektriğini kesen firmaya 888 bin TL ceza!

İstanbul Fatih’de Yetişkin kardeşlerin siyanürle intihar ettiği haberi Türkiye’nin gündemini sarsmış, olayın hemen ardından ilgili meskenin elektriğinin gecikmiş borç sebebiyle kesildiği ortaya çıkmıştı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, kamuoyunda infiale sebep olan olayla ilgili harekete geçerek, bölgede elektrik dağıtım faaliyeti yürüten CK Enerji Boğaziçi Elektrik şirketi hakkında soruşturma başlattı.

Konu ile ilgili açıklama yapan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, soruşturma sonucu olayda asli kusurlu olduğu tespit edilen firma hakkında 888 bin 397 TL idari para cezası uygulanmasına ve yine mevzuata aykırı fiilde bulunduğu tespit edilen firma hakkında ihtar yaptırımı uygulanmasına karar verildiğini açıkladı.

“Herkes hassas davranmakla mükellef”

Mustafa Yılmaz konuyla ilgili şunları söyledi:

• Biz sektörümüze hep şu mesajı veriyoruz; vatandaşlarımıza hizmet verirken daima duyarlı ve titiz olacaksınız. Aksi halde tüketiciyi üzeni biz de üzeriz diyoruz.

• 6 Kasım’da yaşanan acı olay ve ardından ilgili meskenin elektriğinin kesildiğini görmek hepimizi derinden yaraladı. Kayıtsız kalmamız, seyirci kalmamız beklenemezdi.

• Aslında bu soruşturma ve ceza bütün enerji sektörüne verilmiş bir mesajdır aynı zamanda. Bu sektörde görev yapan yöneticisinden sahada görev yapan personeline herkes vazifesini yaparken hassas davranmakla mükelleftir.

NE OLMUŞTU?

İstanbul’un Fatih ilçesinde bir evde, 2’si kadın 4 kardeş ölü bulundu. Ön otopside kardeşlerin siyanür içerek intihar ettiği tespit edildi. Kardeşlerin borçları ve geçim sıkıntısı olduğu bilgisine ulaşıldı.

Bir aile dostu, “Yeşil kart çıkartsınlar diye çok söyledim ama kabul etmediler; onurlu insanlardı.” ifadelerini kullandı.

Korkunç olayın ardından intihar eden 4 kardeşin evine gelen elektrik dağıtım ekipleri 607.16 liralık elektrik faturasının 2 aydır ödenmediği gerekçesiyle dairenin elektriklerini kesmişti. Şirketin bu tutumu sosyal medyada büyük tepkilere neden olmuştu.

Kocaeli’nde bir vatandaş borç listesini yazıp intihar etti