Libya Tezkeresi AKP ve MHP oylarıyla Meclis’ten geçti

TBMM Genel Kurulu, Libya’ya asker gönderme tezkeresini görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Tezkere, 184 ret oyuna karşı 325 oyla kabul edildi.

Libya Tezkeresi Meclis ten AKP ve MHP oylarıyla geçti

Libya Tezkeresi AKP ve MHP oylarıyla Meclis’ten geçti.

TBMM Genel Kurulu, Libya’ya asker gönderme tezkeresini görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Genel Kurul, saat 14.00’te TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında açıldı. Gruplar adına yapılan konuşmaların ardın oylamaya geçildi. Tezkere, 184 ret oyuna karşı 325 oyla kabul edildi.


Genel Kurul’da söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’in toplanmasının usule uygun olmadığını söyledi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise “Ben TBMM’yi değil, Genel Kurul’u toplantıya çağırdım” diye konuştu.

Şentop’un ardından tekrar söz isteyen Özgür Özel, “Sayın Başkan oraya oturma yetkisini nereden alıyorsunuz? Genel Kurul sizi seçti. Genel Kurul seçilmiş bir kişi tarafından kararı askıya alınacak bir kurul değildir. Siyasi partilerle teker teker konuşmanız gerekirdi” diye tepki gösterdi.

Tartışmanın ardından tezkere metninin okunmasına başlandı.

İYİ Parti’li Aytun Çıray: Bir oldu bittiyle karşı karşıyayız

İlk sözü İyi Parti Milletvekili Aytun Çıray aldı. Çıray, “Bir oldu bittiyle karşı karşıyayız. Bu oldu bitti otoriter kuvvetler birliği rejimini kuran zihniyetin şahsi iktidar çıkarlarının kaçınılmaz neticelerinden biridir” ifadelerini kullandı.

Çıray, salondaki gürültüden dolayı milletvekillerine, “Şehit olmaya asker gönderiyoruz gürültüden durulmuyor, madem ciddisiniz işinizde neden dinlemiyorsunuz? Beyefendi en ön sırada telefonla konuşuyor bir saattir” diyerek tepki gösterdi.

Çıray konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanı ‘Davet edildiğimiz yere gideriz’ dedi. Bu mantıkla davete ne gerek var? Kardeş Azerbaycan’ın topraklarının yüzde 20’si işgal altında. Hadi kalkın önce gidip orayı kurtaralım. Gerçekler ve çıkarlar vardır. Barış Pınarı Harekâtı’nı destekledik ne oldu? Bir tweet’le aslanlar gibi yürüyen Türk ordusunu durdurdunuz. Bu kadar önemli bir tezkere diyorsunuz ama burada bir Bakan bile yok, ayıp. Şimdi soracak ahali Libya’da ne işimiz var diye? Yeni dertlere ihtiyaç var mı? Doğu Akdeniz’de bu kadar dert varken ordunun gücünü neden ikiye bölüyorsunuz? Masum şehit kanlarında boğulmayın.”

MHP’li Erkan Akçay: Bu tezkere ile Akdeniz’de mavi vatanımızı koruyoruz

MHP Grubu adına söz alan Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Türkiye haklı bir zeminde hareket etmektedir. Bugün Libya’ya gönderilmesi planlanan Mehmetçiğimizle; Mustafa Kemal Paşa, Enver Paşa, Kuşçubaşı Eşref aynı milli hafızanın neferleridir. Libya’ya gönderilecek olan TSK unsurları vatanımızı müdafaa meşalelerinden birisi olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Bu tezkere kabul edilmezse Libya halkı Hafter tarafından insanlık dışı muameleye tabi tutulabilecektir” diyen Akçay, “Afrika’daki diğer devletlerde Türkiye karşıtı oluşumlara moral verebilecektir. Bu tezkereyle Akdeniz’de mavi vatanımızı koruyor, Akdeniz’de haklarımızın gasp edilmesini önlüyoruz” diye konuştu.


HDP’li Oruç: İhvancı Trablus hükümetinin meşruluğu tartışma konusu

HDP Grubu adına söz alan Tülay Hatimoğlları Oruç açıklamalarında, “Meclis’in olağanüstü şekilde toplanmasını yadırgadım. İktidar partisinin sıraları tıka basa doluydu ama bütçe görüşmelerinde iktidar partisi milletvekilleri aynı ilgiyi göstermedi. Bu tezkere iktidarın muhteşem başarısızlığının ve değerli yalnızlığının tescil edilmesi anlamına geliyor. 2011’de Suriye’de iç savaş başladığından IŞİD, El Nusra çetelerine destek verildi. En nihayetinde komşularla sıfır sorundan komşularla sıfır barışa gelindi. Dört parça Kürdistan’da yaşayan Kürt halkıyla küskünlükler pekiştirildi” dedi. Oruç şöyle devam etti: “İhvancı Trablus hükümetinin meşruluğu bir tartışma konusudur. BM’yi arkasına alarak konuşan iktidara şunu soruyoruz: BM’nin silah gönderilmemesi kararı var ama bunu ilk delen Türkiye. Türkiye’nin İhvancı Serraç hükümetine destek sağladığını biliyoruz.”

CHP’li Çeviköz: Bu tezkere kendi içinde çelişkilerle dolu

CHP Grubu adına söz alan Ünal Çeviköz, “TSK kimsenin özel gücü değildir. Libya’dan şehit haberi gelince ne yapacaksınız? Oğlunuzun ölümü kader mi diyeceksiniz? Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti meşru hükümet olarak tanınsa da meşruiyeti sorgulanmaktadır. Bu tezkere kendi içerisinde çelişkilerle dolu. Bu tezkere BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlalidir” dedi.

“Libya’ya asker göndermek en son yapılacak iştir” diyen Çeviköz, “Türkiye’nin vereceği askeri destek Hafter’i destekleyen ülkelerin verdiği desteğin artmasına neden olacaktır. Tezkere metni ‘her türlü’ destek, ‘her türlü’ tedbir gibi ucu açık ifadelerle doludur” ifadelerini kullandı.

Çeviköz, şöyle devam etti: “Libya aşiretlerin de güçlü olduğu bir ülkedir. Libya’nın muharip gücü ihtiyacı vardır, bizim de kesinlikle muharip güç olarak Libya’da bulunmamamız gerekmektedir. Mustafa Kemal Atatürk Libya’da velayet savaşlarına itiraz etmiştir, bunu bilmeniz gerekmektedir. ‘Ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe savaş bir cinayettir’ demiştir. ‘Libya’da ne işimiz var’ sözü dar bakış açısı değil ‘yurtta sulh, dünyada sulh’ ilkesinin gereğidir. Dar bakış açısı bizzat bu tezkere metnidir.”

AKP’li Yılmaz: Tezkere siyasi çözüm için uygun ortamı oluşturacaktır

AKP Grubu adına söz alan TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, “Bu tezkereye bir ad verilecekse, bu tezkerenin asıl adı Libya’da ateşkes ve istikrarın sağlanmasına katkı tezkeresidir. Tezkere siyasi çözüm için uygun ortamı oluşturacaktır. Libya’da ateşkes ve barışın tesisine yardımcı olmak üzere Ulusal Mutabakat hükümetinin talebine olumlu yanıt verilmesi ulusal çıkarlarımızla da uygundur. Tezkerenin kabulü halinde uluslararası toplum da Libya’da meşruiyetin korunması için daha kararlı bir pozisyon alacaktır” diye konuştu.

Saadet Partisi Milletvekili Karaduman: Libya tezkeresini kabul etmiyoruz

Saadet Partisi Grubu adına konuşan Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, “‘Sonunu düşünen kahraman olamaz’ gibi akla ziyan açıklamalarla bu meselenin çözüme kavuşamayacağını, zira aklın bir işin sonunu düşünmek zorunda olduğuna inanan bir inancın mensuplarıyız. Libya’da olacak olanların vebali mevcut hükümetin omuzlarındandır” dedi.

Karaduman, “Libya tezkeresini kabul etmediğimizi Saadet Partisi adına ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Tezkere kabul edildi

Gruplar adına yapılan konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Tezkere, 184 ret oyuna karşı 325 oyla kabul edildi.

Kılıçdaroğlu’ndan AKP’ye çağrı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin TBMM Genel Kurulu’nda tartışıldığı sıralarda Twitter hesabından iktidara bir çağrı yaptı.


“Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün vakit geçirmeksizin bölgeye gönderilmesi sağlanmalıdır” diyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye, bölgede istikrarın sağlanmasına önayak olmalı, tüm diplomatik çabasını bu yönde ortaya koymalıdır” dedi.

ABD Libya’da maşa olarak Türkiye’yi mi kullanmak istiyor?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.