Merkez Bankası’dan faiz indirimi kararı: Yüzde 11.25’e düşürüldü

Merkez Bankası’ndan faiz indirimi kararı: Politika faizi 75 baz puan düşürülerek yüzde 11.25 seviyesine çekildi. Açıklamadan hemen önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Faizin kademeli olarak inmesi için ihtiyaç duyulan adımları attık. İnmesi gerekir dedik ve hamdolsun, indi, iniyor ve bugün de yine bir açıklama yapılacak” diye konuştu.

Merkez Bankası faiz indirimi kararı: Yüzde 11.25'e düşürüldü

Merkez Bankası’dan faiz indirimi kararı: Yüzde 11.25’e düşürüldü

Merkez Bankası piyasanın beklentilerine de paralel olarak faizleri 75 baz puan düşürdü. Para Politikası Kurulu faiz indirimi kararında şu ifadeleri kullandı:


• Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmekte, enflasyon beklentilerindeki genele yayılan düzelme sürmektedir.

• Enflasyon başta olmak üzere makroekonomik göstergelerdeki iyileşme ülke risk primindeki düşüşü desteklemekte ve maliyet unsurları üzerindeki baskıların sınırlanmasına katkıda bulunmaktadır.

• Döviz kuru, iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimleri ılımlı seyretmektedir.

Erdoğan önden ipucu verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı 2019 yılı değerlendirmesinde Merkez Bankası’nın saat 14:00’daki faiz kararından önce faizlerle ilgili önemli bir ip ucu verdi.

Erdoğan faiz kararının açıklanacağı saat 14:00’dan dakikalar önce 2019 yılı değerlendirme toplantısında yaptığı açıklamada, “Faizin kademeli olarak inmesi için ihtiyaç duyulan adımları attık. İnmesi gerekir dedik ve hamdolsun, indi, iniyor ve bugün de yine bir açıklama yapılacak” diye konuştu.

100 puan indirim veya sabit bırakma

Reuters’ın 21 kurumun katılımıyla yaptığı ankette TCMB’nin 2020’deki ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizine ilişkin tahminler 100 baz puan indirim ve faizlerin sabit tutulacağı yönünde iki grupta yoğunlaşıyordu.


Merkez Bankası’nın politika faizi şu an yüzde 12, Temmuz ayında bu oran yüzde 24’tü.

2020 bedelli askerlik ücreti belli oldu