AB Türkiye Başkanı Faruk Kaymakcı’nın İngilizcesi eleştirilere neden oldu

Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Türkiye Başkanı Faruk Kaymakcı’nın İngilizce konuştuğu video sosyal medyada gündem oldu.

AB Türkiye Başkanı Faruk Kaymakcı'nın İngilizcesi eleştirilere neden oldu
AB Türkiye Başkanı Faruk Kaymakcı’nın İngilizcesi ile imtihanı…

AB Türkiye Başkanı Faruk Kaymakcı’nın İngilizcesi eleştirilere neden oldu.

Sosyal medya kullanıcıları Kaymakcı’nın İngilizcesinin yaptığı görevler için yetersiz olduğu eleştirisinde bulundu.


Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Türkiye Başkanı Faruk Kaymakcı‘nın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Evrensel Periyodik İnceleme toplantısında önündeki İngilizce metni okumaya çalıştığı görüntüler, sosyal medyada gündem oldu.

Önünde bulunan İngilizce metinde yer alan bir kelimeyi telaffuz edemeyen Kaymakcı’nın görüntülerini paylaşan sosyal medya kullanıcıları, Kaymakcı’nın İngilizcesinin, Dışişleri Bakan Yardımcılığı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanlığı görevleri için yetersiz olduğu eleştirisinde bulundu.

İşte o görüntüler:


Faruk Kaymakcı kimdir?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden 1988 yılında mezun olmuştur. Devlet bursuyla 1989-1992 yılları arasında Strazburg Üniversitesi’nde AB Araştırmaları ve London School of Economics’te AB Ekonomi Master’ı yapmıştır. Kaymakcı ayrıca, 1999-2000 yılı eğitim döneminde Avrupa Komisyonu bursuyla College of Europe’ta AB Politikaları Master’ı yapmıştır.

1994’te Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlamış, NATO Afganistan Kıdemli Sivil Temsilcisi Hikmet Çetin’in sivil danışmanı, daha sonra Avrupa Birliği nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği müsteşarı olmuş, 2009-2011 yılları arasında Avrupa Birliği ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı ve AB Bakanı olan Egemen Bağış’ın Dışişleri Özel Müşaviri olarak çalışmış, Eylül 2009’dan itibaren bu göreve ek olarak AB Genel Sekreterliği ve ardından AB Bakanlığı Sivil Toplum, İletişim ve Kültür Başkanlığı görevini de yürütmüştür.

2011-2013 yılları arasında Basra Başkonsolosluğu görevinde bulunmuş, 3 Kasım 2013-25 Ocak 2017 tarihleri arasında Bağdat Büyükelçiliği görevinde bulunmuştur. 30 Ocak 2017 tarihi itibarıyla Avrupa Birliği nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisidir. 6 Ağustos 2018 tarihinde Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır.


Dışişleri Bakanlığı web sitesinde yer alan Faruk Kaymakcı’nın biyografisine göre ileri seviyede İngilizce ve Fransızca bildiği yazıyor.

Sosyal medyadan eleştiriler:

Astroloji: Şubat 2020 aylık burç yorumları