Diyanet Antalya’daki 5 yıldızlı otellerde milyonlarca lira harcadı

11.5 milyar lira bütçeli Diyanet, kurum içi toplantı ve seminerler için Antalya’daki 5 yıldızlı oteller tutuldu. Devletin kasasından milyonlarca lira çıktı.

Diyanet Antalya daki 5 yıldızlı otellerde milyonlarca lira harcadı

Abone Ol 

Diyanet Antalya’daki 5 yıldızlı otellerde milyonlarca lira harcadı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, ocak ayından bu yana kurum içi çalışmalara yönelik toplantılar düzenlemeye başladı. 15 Ocak’ta “Murakıplar Semineri”, 27-30 Ocak tarihleri arasında “Eğitim Görevlileri Semineri”, 18-24 Ocak ve 26 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında da “4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu Öğreticilerine Yönelik Hizmet İçi Eğitim Semineri” düzenlendi. Bazı toplantılar ise hâlâ devam ediyor. Tüm bu toplantı ve seminerler için Antalya’daki 5 yıldızlı oteller tutuldu. Kasadan milyonlarca lira bu toplantılara harcandı.

Saunalı seminerler

Diyanet’in hem Ankara’daki merkezinde hem de yeni yapılan tesislerinde büyük toplantı salonları bulunuyor. Ancak Diyanet’in toplantıları, WOME Deluxe, Alan Xafira Deluxe Resort, Silence Beach Resort gibi bölgedeki lüks otellerde gerçekleştirildi.

Diyanet’in Eskişehir Yolu’ndaki merkez binasındaki devasa konferans salonunun yanı sıra merkezin hemen arkasına yapılan büyük tesislerde de salonlar bulunuyor. Bu toplantılarla ilgili olarak Diyanet Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı metinler şöyle:

“Yüksek ihtisas/eğitim merkezleri müdür ve eğitim görevlileriyle istişarelerde bulunmak amacıyla düzenlenen 12. Eğitim Görevlileri Semineri 27-30 Ocak 2020  tarihleri arasında Antalya-Alanya’da gerçekleştirildi. 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu öğreticilerine yönelik Antalya/Manavgat’ta 18-24 Ocak 2020 ve 26 Ocak- 1 Şubat 2020 tarihleri arasında Hizmet İçi Eğitim Semineri düzenlenmiştir.”

“Yataklarımız yetersiz”

Diyanet, SÖZCÜ’den Ali Ekber Ertürk’e yaptığı açıklamada merkezlerindeki yatak kapasitesinin azlığından dolayı otellerde toplantı yaptıklarını belirterek, verilen paraların harcırah kanunu kapsamında olduğunu aktardı.

Diyanet, şu açıklamayı yaptı:

“Başkanlığımızca yürütülen hizmet içi eğitim faaliyetleri öncelikli olarak Eğitim Merkezlerinde yürütülmektedir. Eğitim Merkezlerinin yatak kapasitesi 3 bin olup uzun süreli mesleki eğitimlerle sürekli hizmet verdiğinden, sayısal anlamda yoğun katılımlı kısa süreli seminer programları eğitim merkezleri dışında sezon olarak uygun koşullu yerlerde Harcırah Kanunu kapsamında yapılmaktadır.”

Müftüler 5 yıldızlı otelde toplantı yaparken eşleri de aynı otelin başka salonunda ‘Huzur Dersi’ yaptı. Bunu da Ali Erbaş’ın eşi Seher Erbaş sosyal medyadan duyurdu.

ali erbaşın eşi seher erbaş huzur dersi

Yeniçağ’ın haberine göre Alanya’da yer alan Xafira Deluxe Resort Hotel’de gerçekleştirilen eğitim programının yaklaşık 20 milyon TL mâl olduğu belirtildi. Diğer otellerde yapılan harcamalar bilinmiyor.

Diyanet’ten vatandaşa öneri: Ucuza almak için akşam pazarına çıkın