Erdoğan: İdlib harekatı an meselesi! – Rusya: En kötü senaryo olur!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir gece ansızın gelebiliriz” mesajıyla İdlib harekâtının an meselesi olduğunu söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Türkiye’nin İdlib’de Suriye hükümet güçlerine yönelik bir askeri operasyonu, en kötü senaryo olacaktır” açıklaması yaptı.

Erdoğan: İdlib harekatı an meselesi! - Rusya: En kötü senaryo olur!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kısa süre içinde Suriye rejim güçlerinin saldırıları sonucu 13 şehit verdiğimiz İdlib’e askeri operasyonun “eli kulağında” olduğunu söyledi.

Muhaliflerin kontrolündeki İdlib’de yaşanan krize ilişkin Türk ve Rus heyetlerinin Rusya’nın başkenti Moskova’daki görüşmeleri sonuçsuz kalırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son ikazlarımızı yapıyoruz” diyerek şunları söyledi:


— Şu ana kadar maalesef arzu ettiğimiz neticeye ulaşamadık. Masada bizim istediğimiz yerin çok uzağında olunduğu bir gerçektir. Türkiye, İdlib konusunda kendi harekat planını uygulamak için her türlü hazırlığını yapmıştır. ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ diyoruz. Daha açık ifadeyle İdlib harekatı bir an meselesidir.

Lavrov: Türkiye’nin İdlib harekatı en kötü senaryo olur

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Suriye konusunda Türkiye ile anlaşmaya varılamadı” dedi. Lavrov’un ardından Kremlin’den gelen açıklamada ise “İdlib’de tansiyonun yükselmemesi için görüşmeler sürecek. Türkiye’nin İdlib’de Suriye hükümet güçlerine yönelik bir askeri operasyonu, en kötü senaryo olacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de tırmanan gerilim üzerine Rusya’dan peş peşe açıklamalar geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ankara ve Moskova’nın gelinen noktada anlaşmaya varamadığını söyledi.

Kremlin Sözcüsü: Rusya’nın Türkiye ile temasları sürecek

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, İdlib’de gerginliğin daha da artmaması için Rusya’nın Türkiye ile temasları sürdüreceğini söyledi.

Peskov, başkent Moskova’da Türk ve Rus heyetler arasında gerçekleşen İdlib konulu müzakerelere dair gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile Rusya arasında Soçi’de bir yıldan uzun süre önce Suriye konusunda anlaşmalar yapıldığını anımsatan Peskov, “Bu anlaşmalardan memnunduk ve bu karşılıklı bir memnuniyetti.” diye konuştu.


Suriye’de rejim güçlerinin ve Rus askeri tesislerinin İdlib üzerinden saldırılara uğradığını savunan Peskov, “Militanlar ve terörist gruplar Suriye silahlı güçlerine ve Rus askeri tesislerine İdlib üzerinden saldırmaya başladıklarında Soçi’de varılan anlaşmalardan memnun olmayı bıraktık. Ancak İdlib’de gerginliğin daha da artmaması için Türkiye ile temasları sürdüreceğiz.” ifadesini kullandı.

“Başkanlar yakın temas halindeler”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir telefon görüşmesinin henüz planlanmadığını belirten Peskov, “Ancak başkanlar yakın temas halindeler, bu nedenle saatler içerisinde böyle bir görüşme ayarlanabilir.” dedi.

Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İdlib Harekatı, bir an meselesidir.” sözlerine ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şimdilik en kötü senaryodan yola çıkmayalım. Eğer İdlib’deki terörist gruplara yönelik bir operasyondan bahsediyorsak, bu Soçi anlaşmalarına uygun olur çünkü ciddi miktarda silah ve mühimmata sahip bu terörist grupların etkisiz hale getirilmesi Türkiye’nin sorumluluğunda. Ancak eğer Suriye’de meşru hükümete ve Suriye ordusuna yönelik bir operasyondan bahsediyorsak, bu olabilecek en kötü senaryodur.”

NE OLMUŞTU?

Türkiye ile Rusya heyetleri arasındaki görüşmelerden sonuç çıkmamıştı.

Moskova’da dün yerel saatle 10.00’da başlayan görüşmeler iki saat sürmüş ve toplantının ardından kamuoyuna resmi bir açıklama yapılmıştı.

Türkiye’yi Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, Rusya’yı ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sergey Verşinin ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi Aleksandr Lavrentyev temsil etmişti.


İdlib’de yaşanan gerginliğin azaltılması amacıyla gerçekleştirilen toplantıda, diplomatların yanı sıra askeri uzmanlar ve istihbarat yetkilileri hazır bulunmuştu. Toplantıdan sonuç alınamayınca Türk heyeti Moskova’dan ayrılarak Türkiye’ye hareket etmişti.

Erdoğan: Sizin aydınlanmış gençleriniz bunlarsa yandık, aldatılmış gençlere ihtiyacımız yok