Facebook, YouTube, Instagram ve Twitter’a erişim geçici olarak kapatıldı!

Sosyal medya platformları Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube’a erişim geçici olarak kapatıldı!

Suriye’de yaşanan hain saldırı sonrası gece saatlerinde birçok sosyal medya sitesine erişim sorunu yaşandı ve İnternet yavaşladı. Sabah saatlerinde sosyal medya sitelerine erişim sağlanabilse de yavaşlıklar sürüyor.

Vatandaşlar İnternet’teki yoğun yavaşlık nedeniyle Twitter, Instagram, Facebook ve YouTube sitelerinin kapanıp kapanmadığını araştırıyor.


Gece saatlerinde yaşanan hain saldırının ardından Twitter, Facebook, YouTube ve Instagram’a erişilemedi! Tahminlere göre dezenformasyonu engellemek amacıyla sosyal medya siteleri geçici olarak kapatıldı.

Sabah saatlerinde sitelere erişim sağlanmaya başlanırken yavaşlık sürüyor. Sitelere erişim konusunda farklı operatörlerde farklı durumlar gözleniyor.

Provokatif paylaşımlara inceleme

Sosyal medyada bilgi kirliliği oluşturan sosyal medya hesaplarına inceleme başlatıldı. Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü, sosyal medyadan provokatif paylaşımlarda bulunanlarla ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı.

Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’nden gelen son dakika açıklamasına göre sosyal medyada provokatif paylaşımlar yapan hesaplara yönelik inceleme başlatıldı.

Şu ana kadar 91 sosyal medya hesabıyla ilgili işlem ve tespit yapıldı. İnceleme ve tespit çalışmalarının devam ettiği açıklandı.


Resmi açıklama yok!

Sosyal medya sitelerine erişim yasağına dair resmi bir açıklama yapılmadı ancak erişim sorunu küresel değil ve sadece Türkiye’de yaşanıyor. İnternet’teki erişim sorunlarının bugün ortadan kalkması bekleniyor.

Twitter’a erişim sağlanamıyor!

Türkiye’de saat 23.30 itibarı ile bazı kullanıcıların Twitter’a erişim sağlayamadığı bildirildi. Dünya çapında İnternet kesintilerini ve erişim sıkıntılarını takip eden Netblocks.org, Türkiye’deki kullanıcıların yaşadığı Twitter erişim sorununu doğruladı.

Türkiye’de 28 Şubat 2020 günü saat 23:30’dan sonra başta Twitter olmak üzere sosyal ağlarda erişim sıkıntısı yaşandı. Twitter’ın yanısıra Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta da aksamalar meydana geldi

Dünya çapında İnternet kesintilerini ve erişim sıkıntılarını takip eden Netblocks.org, Türkiye’deki kullanıcıların yaşadığı Twitter erişim sorununu doğruladı.

Kuruluş tarafından yapılan açıklamada, “Twitter Türkiye genelinde Türk Telekom kullanıcıları için yerel saatle 23:30’dan itibaren kullanılamaz hale geldi” ifadesi kullanıldı.

İnternet neden yavaşladı?


İnternet’te meydana gelen yavaşlama ile ilgili herhangi bir bilgi aktarılmadı. Şu anda İnternet, Facebook, Twitter, YouTube ve Instagram’da erişim sorunu yaşanıyor. Sorunun ne zaman düzelebileceğine dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Reuters: Türkiye, sığınmacılara Avrupa kapılarını açma kararı aldı