İBB saat verdi: İstanbul için kar yağışı ve buzlanma uyarısı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kar yağışının saat 18.00’den itibaren aralıklarla kuvvetli olacağını belirtti. Buzlanma ve don olaylarına karşı yurttaşları uyardı.

İBB saat verdi: İstanbul için kar yağışı ve buzlanma uyarısı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentte akşam saatlerinde etkili olması beklenen kar yağışına karşı yurttaşları uyardı.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, kar yağışının saat 18.00’den itibaren aralıklarla kuvvetli olacağı, buzlanma ve don olaylarının da yaşanabileceği tahmin ediliyor.


Yağış nedeniyle nüfusun büyük bölümünün yaşadığı D-100’ün altında kalan güney ilçelerde 2-5, Boğaz çevresi ile TEM arasında kalan kesimlerde 3-7, TEM’in kuzeyinde de 5-12 santimetre kar örtüsünün oluşacağı öngörülüyor.

Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kar yağışı esnasında ve sonrasında yollarda oluşacak buzlanmaya karşı yurttaşları uyardı.


Kar yağışı önlemi

İBB, 1373 araç-iş makinesi ve 6 bin 882 personelle çalışmalarını yürütecek. İstanbul’da 232 bin ton tuz ve 1200 ton solüsyon depolarda bulunduruluyor. İBB ekipleri, dünden itibaren şehrin bütün meydan ve ana caddelerine konuşlanarak, olası kar yağışı ve buzlanmalara müdahale etmek için bekliyor. Sokakta yaşayan yurttaşlar da İBB tesislerinde misafir edilmeye başlandı.

Yurttaşların toplu taşıma araçlarını kullanması, ağaç ve direk devrilmesi, çatı ve tabela uçması, soba ve baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli olması isteniyor.

İstanbul Valiliği ve Meteoroloji de uyardı

İstanbul Valiliği, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “İstanbul’da Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine göre; Bugün (7 Şubat) havanın karla karışık yağmurlu olması bekleniyor. Hava sıcaklığının en düşük 1, en yüksek 7 derece olacağı tahmin ediliyor” dedi.


Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, akşam saatlerinde İstanbul genelinde yağmur şeklinde başlayacak yağış, önce karla karışık yağmur, ardından da kara dönerek gece boyunca sürecek. Orta kuvvette etkili olacak karın, güney sahillerinde 2-5, kuzey ve iç kesimlerinde 5-9 santimetreye ulaşacağı tahmin ediliyor.

İstanbul için kar uyarısı: Meteoroloji saati güncelledi!