Bilim insanlarına göre insanın en verimli yaşı nedir?

Bilim insanları, insanın hangi yaşta hangi konularda en verimli dönemde olduğunu, verimliliğin hangi yaşta zirveye çıktığını açıkladı. Hiçbir zaman 23 yaşımızdaki gibi hissetmeyeceğiz!

Bilim insanlarına göre insanın en verimli yaşı nedir?

Bilim insanlarına göre insanın en verimli yaşı nedir? Bilime göre insan beyninin gücü 18 yaşında zirveyi görüyor. Kapasite anlamında ise 23 yaşında zirveye çıkıyor.

Hiçbir zaman 23 yaşımızdaki gibi hissetmeyeceğiz!

Yapılan çalışmalar sonucunda bilim dünyası, hayatımızda edineceğimiz en büyük başarıları ne zaman edinebileceğimizin yanıtını ortaya çıkardı.


Bilim, hayatımız boyunca 23 yaşımızda hissettiğimiz kadar tatmin olmuş hissetmeyeceğimiz gerçeğini bizlerle paylaştı.

Bilime göre insanların en verimli yaşı 23 olarak açıklandı. Ortaya çıkan bu sonuçla birlikte, kendinizi tıkanmış ve daha fazlasına ulaşamayacağını hissediyorsanız ve yaşınız 23’ten büyükse hissettiklerinizin nedeni bu oluyor. Yani siz zaten çoktan en verimli yaşınızı atlattınız.

Bununla birlikte yapılan çalışmalar, 69 yaşımıza kadar hiçbir zaman tatmin olmuş hissetmeyeceğimizi de söyledi fakat bu durum, 23 ile 69 yaş aralığında her şeyi kötü hissedecekmişiz anlamına da gelmiyor.

46 yaşımızda tatmin olma ve mutluluk anlamında olumlu şeyler de yaşayacağız.

Örneğin 31 yaşımıza girdiğimizde satrançta usta bir birey, 40 yaşımıza girdiğimizde de Nobel Ödülü’nü kazanabilecek bir kişi hâline gelebiliriz.

Ayrıca bilime göre insanlar, diğer insanların duygularını anlama konusunda zirveyi 51 yaşına girince görüyor.

İkinci bir yabancı dil öğrenme yeteneği 7 ile 8 yaşlarındayken zirve yapıyorken matematik yeteneklerimiz 50’li yaşlarımızda ancak zirveyi görüyor.

Bu örneklerle de bir kez daha gördüğümüz üzere hayat, iniş ve çıkışlarla dolu bir serüven.

Peki beynimiz ne zaman zirveye ulaşıyor?


Bilime göre insan beyninin gücü 18 yaşında zirveyi görüyor. Tüm bu söylediklerimiz yüzünden kendinizi kötü hissetmeyin zira yapılan çalışmaların tümü, orta yaşlı insanlarda yapılan anketlerden yola çıkarak sonuçlandırılmış.

Erkeklik kültürü yaşamı kısaltıyor mu? Kadınlar neden daha uzun yaşıyor?