İran Sağlık Bakanı Yardımcısında koronavirüs tespit edildi

İran Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi, kendisinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiğini açıkladı. Ülkede ölenlerin sayısı 15’e yükseldi.

İran Sağlık Bakanı Yardımcısında koronavirüs tespit edildi

İran Sağlık Bakanı Yardımcısı İreç Herirçi, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, Kovid-19‘a yakalandığını duyurdu.

Yüksek ateş nedeniyle dün karantinaya alındığını ve virüs testi yapıldığını aktaran Herirçi, “Birkaç dakika önce testlerin sonucu açıklandı. Ben de korona oldum.” dedi.

Durumunun iyi olduğunu belirten Herirçi, “Virüsü yeneceğimizden emin olun.” ifadesini kullandı.

İran Sağlık Bakanı Yardımcısı İreç Herirçi
İran Sağlık Bakanı Yardımcısı İreç Herirçi

Tahran İstanbul uçağı Ankara’ya acil iniş yaptı, Esenboğa’da acil durum ilan edildi

Türk Hava Yolları’na ait TK879 sefer sayılı Tahran İstanbul uçağı koronavirüs şüphesiyle Ankara’ya acil iniş yaptı. Esenboğa Havalimanı’nda olağanüstü hal ilan edildi. Uçaktaki 17 yolcu şüpheli olarak değerlendiriliyor.

thy tahran uçağı koronavirüs kovid 19 karantina

Bir yolcuda Covid-19 belirtileri olduğu ve uçuş ekibinin acil iniş kararı aldığı rapor edildi. Tahran-İstanbul seferini yapan uçaktaki yolcuların Sağlık Bakanlığının da koordinasyonunda Ankara Sağlık Müdürlüğü ve Bakanlık yetkilileri nezaretinde ön muayeneleri yapıldı.

İran’dan gelen ve ateşi sınır üstünde olan toplam 17 kişi şüpheli olarak değerlendiriliyor. Saat 12.30 itibarıyla Sağlık Bakanlığı ekipleri, ikinci bir kontrol için uçağa giriş yaparken tarama sürüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklaması şöyle:

  • Bilindiği üzere 23 Şubat’tan itibaren, komşumuz İran ile kara, demir ve havayolu geçişleri durdurulmuştur. Kara sınırlarımız karşılıklı olarak kapalıdır ancak havayolu ile ülkemizden İran’z dönmek isteyen İran vatandaşları için dönüşler devam etmektedir.
  • İran’dan ülkemize dönmek isteyen Türk vatandaşları için özel bir sefer düzenlenmiştir. İran’dan bu seferle ülkemize gelen Türk vatandaşları 14 gün süreyle gözlem altında tutulacaktır.
  • Bu çerçevede THY’ye ait TK879 sefer sayılı Tahran uçağının ankara’ya inişi planlanmıştır. Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat ilk kontrolleri ve karantina süreçleri için daha önce boşaltılmış ve karantina hastanesi olarak hazırlanmış olan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne nakledilecektir.
  • Yolcuların detaylı sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra numuneleri alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda tahlilleri tamamlanacaktır.

Sağlık Bakanı: THY’nin Tahran uçağındaki 132 yolcu karantinada