Kızılay’dan kiralık bina ihalesi: En yüksek teklifi verseniz bile alamayabilirsiniz

İstanbul Acıbadem’deki binasını kiraya veren Kızılay’ın ihale şartı: “En yüksek bedelli teklifi ya da herhangi bir teklifi kabul etmek zorunda değiliz.”

Kızılay'dan kiralık bina ihalesi: En yüksek teklifi verseniz bile alamayabilirsiniz

Kızılay’dan kiralık bina ihalesi: En yüksek teklifi verseniz bile alamayabilirsiniz.

Ensar Vakfı’na yapılan bağışa aracı olduğu için eleştirilen Kızılay, bir süredir yöneticilerinin aldığı yüksek maaşlar ve kullandığı binaların kiraları nedeniyle gündemde.


Şimdiye kadar birçok gayrimenkul bağışı da alarak emlak portföyünü genişleten Kızılay, bu gayrimenkulleri ihale yoluyla kiraya veriyor.

Kamu kurumu olmadığı için Kamu İhale Kanunu’na tabi olmayan Kızılay’ın ihalelerde ileri sürdüğü bazı şartlar ise dikkat çekici.

Onlardan biri de Kızılay’ın Kadıköy’de kiraya vereceği bir binanın ihalesinde bulunuyor.

Sabah gazetesinde yayımlanan ihale ilanında Acıbadem Caddesi’ndeki 792 metrekarelik binanın kiraya verileceği bildiriliyor.

“En yüksek teklifi kabul etmek zorunda değiliz”

İhaleye gireceklerden 52 bin 200 lira geçici teminat isteyen Kızılay muhammen kira bedelini aylık 43 bin 500 TL olarak belirledi.

İhaleye girmek isteyenler dosyaya konulacak bir teklif mektubu imzalamak zorunda.

İsteklinin dolduracağı teklif mektubunda imzalaması ve kabul etmesi gereken bazı şartlar var. Kızılay’ın şartlardan biri ise şu: “En yüksek bedelli teklifi ya da herhangi bir teklifi kabul etmek zorunda değiliz.”

Kızılay kiralık bina ihale şartnamesi:

Kızılay kiralık bina ihalesi: En yüksek teklifi verseniz bile alamayabilirsiniz

Kamu İhale Kanunu’na tabi değil

Kızılay’ın bu ihalesine giren ve geçici teminat bedelini yatırıp Kızılay açısından en avantajlı teklifi veren birinin ihaleyi alma garantisi yok.

Kızılay’ın kamusal bir kimliği olsa da dernek statüsünde olduğu için bu tip durumlara yaptırım uygulanamıyor.

Başka herhangi bir kamu ihalesine girmek isteyenler, ihale için gerekli şartları taşıyorlarsa ihaleyi yapan kurum açısından en avantajlı teklifi sunarlarsa ihaleyi alabiliyorlar.


İhale konusu bina bir ilan sitesinde de yer alıyor. Söz konusu adreste, 2 dükkanı olan binanın 6 kattan oluştuğu ve her katta 5+ dairenin bulunduğu yazılı.

Bakan Selçuk: Türkiye, asgari ücretin satın alma gücünde birçok Avrupa ülkesini geride bıraktı


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.