Rusya: Türkiye’nin asker sevkiyatı durumu daha da kötüleştiriyor

Rusya Savunma Bakanlığı: Türkiye muhalif güçler ile teröristler arasındaki ayrımı yapmakta başarısız oldu. Türkiye’nin Suriye sınırına İdlib için çok sayıda asker ve mühimmat sevk etmesi bölgedeki durumu daha da kötüleştiriyor.

Rusya: Türkiye nin asker sevkiyatı durumu daha da kötüleştiriyor

Reuters’te yer alan habere göre, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İdlib’de Türkiye’nin muhalif güçler ile teröristler arasındaki ayrımı yapmakta başarısız olduğu belirtildi.

“Türkiye durumu daha da kötüleştiriyor”

Rusya’nın açıklamasında, Türkiye’nin Suriye sınırına İdlib için çok sayıda asker ve mühimmat sevk etmesinin bölgedeki durumu daha da kötüleştirdiği savunuldu.


“İdlib’de ne olacak diye bekleyemeyiz”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Kuruluşlar Departmanı Başkanı Pyotr İlyiçev ise bugün yaptığı açıklamada, Suriye ordusu ve Rus güçlerinin İdlib’de bulunduğu noktaların her gün ateş altında olduğunu, Rusya’nın oturup bekleyemeyeceğini söylemişti.

İlyiçev açıklamasının devamında “Türk partnerlerimizin karşılaştığı zorlukları anlıyoruz. Ancak Suriye birlikleri, Rus birlikleri, Hmeymim üssüne yönelik İHA saldırıları gibi her gün ateş altında. Öylesine oturup İdlib’de ne olacak diye bekleyemeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünkü açıklamalarının ardından İdlib konusunda Rusya’dan Türkiye’ye peş peşe tepkiler geliyor. Son olarak Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye’nin asker sevkıyatı eleştirildi, ‘koordine edilmeyen ve aceleci kararlardan kaçınılması’ çağrısı yapıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?

“Gözlem noktalarındaki veya diğer yerlerdeki askerlerimize en küçük bir zarar gelmesi hâlinde, bugünden itibaren, İdlib’le ve Soçi Muhtırası sınırlarıyla bağlı kalmadan, rejim güçlerini her yerde vuracağımızı buradan ilan ediyorum. Türkiye’yi hedef alan herkes bunun bedelini, sadece saldırı alanında değil, her yerde ödeyeceğini bilmelidir.”

“Sınıra göçmenlerin akın ettiği doğru değil”

Rusya Savunma Bakanlığı, İdlib’deki çatışmasızlık bölgesinden çok sayıda göçmenin Türkiye sınırına gitmekte olduğuna dair haberlerin de ‘doğru olmadığı’ yorumu yaptı. Açıklamada, İdlib’deki sivillerin büyük çoğunluğunun sorunlu bölgelerden güvenli biçimde çıktığı ve Suriye ordusunun kontrolündeki bölgeye gittiği belirtildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ve Suriye ordularının sivilleri hedef aldığına dair açıklamalarına da yanıt verildi.

Erdoğan’ın sözlerinin gerçeği yansıtmadığı savunulan açıklamada, Rus askerlerinin ve Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin faaliyetlerinin yalnızca Soçi mutabakatları temelinde gerçekleştirildiği belirtildi.

“Koordine edilmeyen kararlardan kaçınılmalı”


Son olarak, “Rusya ve Türkiye’nin, koordine edilmeyen ve aceleci kararlardan kaçınarak, Suriye’deki misyonlarını başarıyla tamamlayacağına inanıyoruz” denildi. (Sözcü)

Erdoğan: Askerimize zarar gelirse rejim güçlerini her yerde vuracağız