AKP’liler DEVA Partisi’ne geçenler için gıyabi cenaze namazı kıldı

Rize’de bir grup AKP’li, AKP’den ayrılıp Ali Babacan’ın kurduğu DEVA Partisi’ne geçenler için gıyabi cenaze namazı organize etti. Kimse hakkını helal etmediği için namaz kılınamadı, tabut ortada kaldı.

rize AKP liler DEVA Partisi için gıyabi cenaze namazı kıldı

Rize’de bir grup AKP’li, partilerinden ayrılarak Ali Babacan’ın kurduğu DEVA Partisi’ne geçen siyasilerin gıyabi cenaze namazı organize etti.

‘Partisini değişenler’ için düzenlenen gıyabi cenaze namazı, kimse hakkını helal etmediği için kılmadı. AKP’lilerin meydanda organize ettiği namazda Muhammet Ali Toprak isimli şahıs, katılanlara “Hakkınızı helal ediyor musunuz” diye sordu.


“Sahibi gelecek bu cenazeyi buradan kaldıracak”

AKP’li Toprak’ın sorusuna, katılanlar “Helal etmiyoruz” şeklinde cevap verince Toprak “Eğer etmiyorsanız bende bu cenazeyi gıyabi de olsa kılamam. Buradan, Rize Meydanı’ndan bu tabutu ya sahibi alacak, ya da bu kadar milletten helallik alması gerekiyor. O yüzden biz bunu burada bırakıyoruz, sahibi gelecek bu cenazeyi buradan kaldıracak. Bu tabutun içerisinde bir sürü kişi var. Kişilerle işimiz yok ama bu tabut bir kişilik tabut değil. İçerisine binlerce insan sığabilir.” şeklinde konuştu.

Tabut meydanda kaldı

Namaz kılınmaktan vazgeçildi, tabut meydanda kaldı. Namaza katılanlar tabutun yakınları tarafından kaldırılacağını dile getirerek ortada bırakarak alandan ayrıldı.

“Biz o hassasiyet ve şereften şüphe duyuyoruz”

Kalabalık adına açıklama yapan Bahadır Mafratoğlu isimli bir kişi, “Burada toplanmamızın sebebi; liderin yanında durup, sonradan liderini satıp başka bir yere giden arkadaşlar. Sosyal medyada yaptığı açıklamalarda benim şerefim, onurum, haysiyetim diyen kişiler başka bir yere geçiyorsa, biz o haysiyet ve şereften şüphe duyuyoruz. Biz Cumhurbaşkanımızın liderimizin yanındayız.” ifadelerini kullandı.


Ali Babacan’ın kurduğu Demokrasi ve Atılım Partisi’ne (DEVA) AKP Rize Kurucu İl Başkanı ve eski milletvekili Hasan Karal geçmişti.

Ali Babacan’ın partisinin Kurucular Kurulu üyeleri belli oldu