Bakan Koca’dan corona ölüm verilerinde tutarsızlık var iddialarına yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gündeme gelen ‘corona ölüm verilerinde tutarsızlık var’ iddialarına yanıt verdi: “İddialar tamamen asılsızdır. Açıklanan sayısal veriler, kanıta dayalıdır. Doğrudan Covid-19 tanısını esas almıştır. Veriler, anlık gerçek verilerdir. Gerçekleri çarpıtmanın kimseye faydası yoktur.”

Bakan Koca dan corona ölüm verilerinde tutarsızlık var iddialarına yanıt

Bakan Koca’dan corona ölüm verilerinde tutarsızlık var iddialarına yanıt…

E-devlette Covid-19 nedeniyle sadece İstanbul’da 20 kişinin hayatını kaybettiği görülürken, Bakan Koca aynı gün için ölü sayısı tüm Türkiye için 16 olarak açıklamıştı.


Bu çelişkiyi CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Twitter’da dile getirdi. Bunun üzerine Fahrettin Koca bir açıklama yaparak, verilerde tutarsızlık olduğu yolundaki iddiaları yalanladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 28 Mart’ta corona virüsü (Covid-19) sonucu Türkiye’de 16 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Ancak e-devlet üzerinden İstanbul’daki vefat bilgileri sorgulandığında sadece İstanbul’da 28 Mart’ta Covid-19 sonucu ölenlerin sayısı 20 olarak kayda geçmiş görülüyordu.

İlk önce Ekşisözlük’te gündeme getirilen bu çelişkiyi CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Twitter hesabından gündeme taşıdı. Ağbaba, “Hangi bilgi doğru? Devletin hangi verisine güvenmeliyiz” mesajı atarken, Sağlık Bakanı Koca’ya seslenerek, “Çıkıp tüm gerçek bilgileri halkla derhal paylaşmalı” çağrısı yaptı.

veli ağbaba vefat bilgisi sorgulama corona covid-19

“Sisteme giriş engellendi”

Bu çağrının ardından ise e-devlette cenaze bilgilerinin aktarıldığı sisteme girişte sorun yaşandı. Bunun üzerine Veli Ağbaba, corona virüsü nedeniyle sadece İstanbul’da 20 kişi hayatını kaybederken, 81 ilde toplam 16 kişinin öldüğünün açıklanmasının “skandal” olduğunu belirtti.


vefat bilgisi sorgulama

Ağbaba dün gece saatlerinde attığı son tweet’te ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bilgilendirme yaptığını ve İstanbul’daki ölüm sayıları ile kendi açıkladıkları rakamlar arasındaki tutarsızlığa açıklama getirdiğini söyledi.

veli ağbaba e-devlet vefat bilgisi

Ağbaba, Bakan Koca’nın bu çelişkinin “resmi açıklama yapıldıktan sonra yaşanılan ölümlerden kaynaklı olabileceğini söylediğini” aktardı.

Bakan Koca’dan açıklama: Veriler kanıta dayalıdır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da gece yarısı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, verilerde tutarsızlık olduğu yönündeki iddiaları yalanladı. Koca’nın paylaşımı şöyle:

• Sosyal medyada yer alan, açıkladığımız verilerde tutarsızlık olduğu yönündeki iddialar tamamen asılsızdır. Açıklanan sayısal veriler, kanıta dayalıdır. Doğrudan Covid-19 tanısını esas almıştır. Veriler, anlık gerçek verilerdir. Gerçekleri çarpıtmanın kimseye faydası yoktur.


Kaynak: Sözcü

Türkiye’de coronadan toplam ölüm sayısı 131’e, vaka sayısı 9217’ye yükseldi