Corona tatili: Çalışan anne babalar çocuklarını nereye bırakacak?

Corona virüsü nedeniyle okulların tatil edilmesi, yeni bir sorunu ortaya çıkardı: 4-10 yaş grubu çocukların anne ve babası çalışıyorsa çocuklara kim bakacak? Ebeveynlerden en azından birinin ücretli izinli sayılması için karar alınması bekleniyor.

Çalışan anne babalar çocuklarını nereye bırakacak, kim bakacak?

İlk ve orta dereceli okullar, corona virüsü salgını nedeniyle 16 Mart’tan itibaren 1 hafta süreyle tatil edildi. Yurt genelindeki 67 bin okulda okuyan 18 milyon 108 bin öğrenci ve görev yapan 1.1 milyon öğretmen, okulların tatiliyle birlikte virüsten korunma konusunda rahat bir nefes alırken, yaşı küçük öğrenciler sorunu ortaya çıktı.

MEB istatistiklerine göre, resmi 2 bin 624 anaokulunda 21 bin 614 öğretmen ve 387 bin 182 öğrenci bulunuyor.


Yine bünyesinde ana sınıfı bulunan 19 bin 919 okulda 38 bin 286 öğretmen ve 815 bin 569 okul öncesi öğrenci bulunuyor.

Okul öncesinde okuyan 1.1 milyon 4-6 yaş grubu çocuk ile ilkokul birinci sınıfta okuyan 1.2 milyon ve yine 2. sınıf öğrencisi 1.1 milyon küçük yaş grubu çocuklar başta olmak üzere 4-8 yaş arasındaki 3.4 milyon çocuklardan ailesi çalışanlara kimin bakacağı sorunu ortaya çıktı.

Anne-babası çalışan çocukların ebeveynlerinden en azından birinin ücretli izinli sayılması için karar alınması bekleniyor. İlkokulda okuyan 10.6 milyon öğrenci ile okul öncesindeki 1.1 milyon öğrenciyle birlikte bu sorun 12.3 milyon çocuğu ilgilendiriyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan açıklama: Cumhurbaşkanlığının açıklamasını beklemekte fayda var.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk corona virüsü tedbirler önlemler anaokulu ilkokul ortaokul lise

“Çalışan anneler babalar çocuklarını nereye bırakacak?” sorusuna ilişkin konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığımızın yapacağı açıklamaları beklemekte yarar olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Yeni tip corona virüsü Covid-19’a karşı Türkiye’de eğitim alanında alınan önlemleri dün açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ülke genelindeki bütün okulların 16 Mart Pazartesi’den itibaren 30 Mart Pazartesi’ne kadar 2 hafta süreyle tatil edilmesine ilişkin konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “Bu mesele bir tatil meselesi değil. Küresel ölçekli bir probleme karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili bir konu bu” ifadelerini kullandı.


Salgın kapsamında eğitime ara verilmesinin ‘tatil’ değil ‘tedbir’ olduğunu belirten Selçuk, uzaktan eğitim ile ilgili şunları söyledi:

• (Uzaktan eğitim) Gün boyunca yayın olacak, yayınların hangi saati hangi sınıf seviyesindeki öğrenciler için belirlendi.

• Bizim tedbir olarak gördüğümüz eğitim içerikleri “eba.gov.tr” den her türlü ayrıntısıyla görülebilir. Ayrıca 444 0 632 no’lu telefonumuzdan da yine 24 saat erişip eğitimle ilgili, bu konularla ilgili her türlü sorularını sorabilirler.

• Sıkça sorulan sorular listesi yaptık. Kamuoyundan bize gelen çok sayıda soru var. Bu soruların hepsinin cevaplarını da şu anda mevcut sitemizde görebilirler.

Corona virüsü ile ilgili en çok sorulan sorulara Ziya Selçuk’tan yanıtlar:


Açıklanan 2 haftalık tatil uzayacak mı?

Hastalığın yayılımı ve yayılıma bağlı olarak alınacan tedbirler konusunda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun tedbirleri çok önemli. Dolayısı ile bundan sonraki süreci de hep beraber izleyeceğiz. Ortaya çıkacak olan değerlendirmeler alacağımız kararlarda etkili olacaktır.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon kurumları tatil kapsamında mı?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm kurum ve kuruluşlar, Özel Eğitim kursaları, ana sınıfları hepsi… Hedeflediğimiz şey yayılımı azaltmak. Alınan karar hepsi için geçerlidir.


Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler ne olacak?

Bizim mevcut kaynaklarımızdan öğrencilerimizin yararlanması konusunda çalışmalarımız var. Hiç bir öğrencimiz mağdur olmayacak. Tüm hazırlıklarımızı yaptık.

Meslek Eğitim Merkezi’ndeki usta, kalfa ve çırak öğrenciler tatil kapsamında olacak mı?

Meslek Eğitim merkezindeki usta/çırak öğrencileri de tatil kapsamında olacaktır.

Kreşler hangi kapsamda olacak?

Aile Bakanlığımıza bağlı okulların durumu ile ilgili Aile Bakanlığı tedbirleriyle birlikte bir açıklama yaptı. Benim açıklama yapmam doğru olmaz.

18 Mart’taki Öğretmen Atama Töreni iptal edildi mi?

Tören ile ilgili kısmi bir çalışma yapılacak. Her zaman yaptığımız gibi bir tören olmayacak. Mümkün olduğu kadar kapalı salonlardaki toplantıları yapmamak niyetindeyiz. Dolayısı ile bu tören için de sembolik bir çalışma olacak

Çalışan anneler babalar çocuklarını nereye bırakacak?

Bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığımızın yapacağı açıklamaları beklemekte yarar olacaktır.

Üniversite giriş sınavlarının tarihinde değişiklik olacak mı?

Bu konularla ilgili şu anda bir açıklama yapamam doğru değil. Şu haliyle bizim Pazar günü bir sınavımız var 50 bin civarında öğretmenimizin bir sınavı bu. Bu sınav yapılacak. Ancak ondan sonraki sınavlar için süreç doğrultusunda bir açıklama yapmış oluruz.


Öğretmenler ve idareciler de tatil kapsamında mı?

Elbette hepsi için geçerli. Bizim olağan olarak ara tatilde öğretmenlerimiz devam ediyorlardı. Ancak bu durum olağanüstü bir durum olduğu için, öğretmenlerimizin ve idarecilerimizin evlerinde olmasını istiyoruz. Öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz okula gitmeyecek. Bu durumda şehir dışına çıkmamalarını öneriyoruz.

Video Eğitim’e katılmayan öğrenci yok sayılacak mı?

Bizim niyetimiz eğitim yapmak. Öğrenmeyi güçlendirmek. Çocuklarımıza her ortamda imkan sağlamak niyetindeyiz. Çocuklarımız endişe etmesinler dinlensinler. Bu dönemde kitap okumalarını istiyoruz. O yüzden endişeye gerek yok. Videoları izleyip izlememeleri konusunda bir denetimimiz olmayacak.

Halk Eğitim merkezleri de tatil kapsamında mı?

Yetişkinlerin daha çok eğitim aldığı bu merkezlerde faaliyetlerimiz tatile girmiş durumdadır.

Anaokullarındaki süreç nasıl işleyecek?

6 televizyon kanalı oluşturduk ve bu 6 televizyon kanalının bir kısmı okul öncesi çocuklarımızın eğitimi için eğitsel içerikler olacak. Bu nedenle kimsenin endişelenmesine gerek yok.


Kaynak: Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) – Bakan Selçuk, koronavirüse karşı eğitim alanında alınan tedbirleri açıkladı (12 Mart 2020)

Corona virüsü testi yapılan 25 hastane: Sağlık Bakanlığı açıkladı!