Corona testleri yandaşın elinde oyuncak oldu!

Corona salgınına karşı vatandaşlar teste ulaşamazken, yandaşların Çin’den getirilen hızlı tanı kitlerine sahip olup sorumsuzca kullanma görüntüleri sosyal medyada gündem oldu!

Corona test kıyağı iddiası: Yandaşın elinde oyuncağa döndü!
SKANDAL VIDEO AŞAĞIDA

Türkiye’yi etkisi altına alan corona virüs (Kovid-19) salgınının birçok yurttaşın hayatını kaybetmesine sebep olduğu bugünlerde kamuoyu tarafından getirilen en önemli eleştirilerden bir tanesi yeterli test kitinin olmayışı iken, yandaşların hızlı tanı kitlerine sahip olarak sorumsuzca harcadığı iddia edildi.

Gazzetta9’dan Celal Eren Çelik, Sağlık Bakanlığı’nın eleştiriler sonrasında Çin’den getirdiği 2 milyon adet ”hızlı tanı kiti”nin AKP’ye yakın iş insanlarının elinde adeta oyuncağa döndüğünü iddia etti.

Skandal görüntüler

Avrasya Araştırmaları Başkanı Kemal Özkiraz’ın Twitter hesabından paylaştığı bir videoda koronavirüs tespit kitlerinin kullanıldığı görüldü. Özkiraz, “Cumhurbaşkanlığı forsu şeklinde yüzük takan kişi Ethem Sancak’ın ailesinden birisi.” dedi.

“Videoda halkın ulaşamadığı korona tespit kitlerini çekirdek gibi harcayıp eglenenler, Cumhurbaşkanlığı forsu şeklinde tüzük takan kişi Ethem Sancak’ın ailesinden birisi. Diğer kişinin Eski bir başbakanımızın koruma müdürü olduğu söyleniyor.”

“Biri Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak, diğeri Çiller’in eski koruması” iddiası

Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen iş insanı Ethem Sancak’ın yeğeni olduğu iddia edilen Murat Sancak’ın çok miktarda hızlı tanı kitini denediği bir video ortaya çıktı. Videolarda Murat Sancak’ın yanındaki kişinin ise Tansu Çiller’in eski koruması olduğu iddia ediliyor.

Bu video akıllara “Bu tanı kitleri her isteyene bireysel olarak satılıyor mu?” sorusunun yanı sıra Murat Sancak’ın ilaç ve medikal alanında faaliyet gösteren şirketleri olması nedeniyle Çin’den ithal edilen tanı kitlerinin ithalatında bir pay sahibi olup olmadığı sorularını getirdi.

Murat Sancak yaptığı açıklamayla videoyu doğruladı:

murat sancak corona test açıklaması

Ne olmuştu?

Murat Sancak’a ait MAXICELLS A.Ş şirketi kandan üretilen ilaç ihalesini almış ve sorumluluğunu yerine getirmemişti. Yine Murat Sancak’a ait aynı şirket yasağa rağmen son kullanma tarihinin dolmasına 3 ay kala ilaç ithal etme skandalı ile gündeme gelmişti.

Konuyu CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Özel TBMM’de gündeme taşımıştı:

Diyanet’ten Türkiye’de sadece Beştepe’de cuma namazı kararı