Cumhurbaşkanı Erdoğan 18 Mart Çarşamba günü açıklama yapacak

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan duyurdu: Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında 18 Mart Çarşamba günü kapsamlı bir corona virüsü ile mücadele toplantısı yapılacak, akabinde Sayın Cumhurbaşkanı açıklama yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 18 Mart Çarşamba günü açıklama yapacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan 18 Mart Çarşamba günü yapılacak kritik toplantı sonrası, atılacak adımlarla ilgili önemli bir açıklama yapacak.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter’dan duyurdu:

Fahrettin Altun: Sayın Cumhurbaşkanımız @RTErdogan Çarşamba günü yeni tip Koronavirüs ile mücadele çerçevesinde kapsamlı bir eşgüdüm toplantısına başkanlık edecek ve toplantının hemen akabinde millet-devlet birlikteliğiyle atmamız gereken adımlarla ilgili kamuoyunu bilgilendireceklerdir.

Türkiye’de corona virüsü vaka sayısı 17’ye çıktı!

Açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. Türkiye’de corona virüsü vaka sayısı 47’ye yükseldi.

Bakan Koca’nın açıklaması şöyle:

• Bugün 29 yeni tanı kondu. Yeni tanı konanlarla birlikte toplam hasta sayımız 47 oldu. Son 29 vakanın tamamı doğrudan veya dolaylı olarak ABD, Ortadoğu ve Avrupa temaslıdır, 3’ü Umreden döndü. Yurt dışı teması risk olmaya devam edecek. Tedbirleri sıkı uygulayalım.

Bugüne kadar alınan corona virüsü tedbir kararları:

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Coronavirüs Tedbirleri” konulu iki genelge gönderdi.

• İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ilk genelge ile pavyon, diskotek, bar ve gece kulüpleri 16 Mart 2020 saat 10:00’dan itibaren geçici olarak kapatılmasına karar verildi.

• İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ek genelge ile 17 Mart saat 24.00 itibariyle; tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulmasına karar verildi.

20 ülkeye uçuş yasağı

Hastalığın ilk ortaya çıktığı dönemde Çin, İran, Irak, İtalya ve Güney Kore‘yle uçuş durdurulmuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlı Bakan Turhan 13 Mart’ta yaptığı açıklamada; Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda‘ya uçuş yasağı getirildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanı 17 Mart itibariyle Mısır, İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri‘ne uçuş yasağı getirildiğini açıkladı. Böylece uçuş yasağı getirilen ülkeler sayısı toplam 20’ye ulaştı.

Diyanet, camiler ve mescitlerde namazı durdurdu

Diyanet, corona virüsü salgını nedeniyle camiler ve mescitlerde cemaatle namazı durdurdu, camiler açık kalacak. Açıklamayı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yaptı.

• Camide cemaatle namaz kılma virüsü yayabilme riskini arttırmaktadır. Yeni tip Koronavirüs camide cuma namazı başta olmak üzere cemaatle namaza ara verildi. Camilerin açık bulunmasına karar verilmiştir.

İBB’den corona virüsü tedbirleri

• İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüs tedbirleri kapsamında Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Şehir Tiyatroları, İSMEK ve İBB’ye bağlı müzelerdeki etkinliklerin ve ziyaretlerin ay sonuna kadar durdurulduğunu açıkladı. İmamoğlu, Nisan ayı başında yapılacak değerlendirmelerin ardından etkinliklere devam edilip, edilmeyeceğine karar verileceğini açıkladı.

“Erdoğan 18 Mart Çarşamba günü açıklama yapacak”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Vaka sayısı 47’ye çıktı!