Diyanet, corona virüsü nedeniyle camilerde cemaatle namazı durdurdu

Diyanet, corona virüsü salgını nedeniyle camiler ve mescitlerde cemaatle namazı durdurdu, camiler açık kalacak. Açıklamayı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yaptı.

Diyanet, corona virüsü nedeniyle camilerde cemaatle namazı durdurdu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yeni tip Koronavirüs önlemlerine ilişkin açıklama yaptı.  Erbaş’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

“Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın ilan edilen ve henüz tedavisi bulunamayan ve bu nedenle ölümlere sebep olan yeni tip Koronavirüs sebebiyle cuma namazını  yanı sıra vakit namazlarının da cemaatle kılınması hususunu değerlendirerek şu açıklamaya yapmaya ihtiyaç duyulmuştur.


Camide cemaatle namaz kılma virüsü yayabilme riskini arttırmaktadır. Yeni tip Koronavirüs camide cuma namazı başta olmak üzere cemaatle namaza ara verildi. Camilerin açık bulunmasına karar verilmiştir.

Sağlık Bakanımız defalarca açıkladı, sadece umreden gelenler için değil yurt dışından gelenlerin evlerinde 14 gün kalmaları gerektiğine ilişkin açıklama yapıldı. Umreciler arasından bir kişinin bu virüsü taşıdığı ortaya çıktıktan sonra karantina alma kararını aldı bakanlık.

390 umreci turlarla giden umreci bugün Türkiye’ye gelecek. Tabii ki karantinaya alınacaklar.


Camilerimizin görevlileri gerekli tedbirleri alacak, cemaatle namaz kılınmayacak. Ferdi olarak tek başına camiye gidebilir, namazını kılabilir. Tüm cami ve mescitlerimiz temizlenecek, zaten yapılıyor.”

Sağlık Bakanı: Corona virüsü vaka sayısı 18’e yükseldi