Sağlık Bakanı: Corona virüsü vaka sayısı 18’e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsü salgınıyla ilgili yaptığı açıklamada yeni vakaların tespit edildiğini duyurdu. Koca, vaka sayısının 18’e yükseldiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Corona virüsü vaka sayısı 18 e yükseldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Corona virüsü vaka sayısı 18’e yükseldi.

Bakan Koca gece yarısı açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:


• Açıkladığımız ilk vakanın gözlem altında tutulan çevresindeki iki kişiye tanı konmuştur. Avrupa ülkelerinden gelmiş yedi, Amerika’dan gelmiş üç vakamız var. Durum üzücü ama… Tespit edilmiş her vaka, her izolasyon hepimiz için emniyettir.

İkinci açıklama: Şu ana kadar toplam vaka sayımız 18’dir

Koca Twitter’dan yaptığı ikinci açıklamada şunları söyledi:

• Az önce açıklanan ve yeni olan vaka sayısı, toplam 12’dir. Bunlardan 2’si ilk vakamızın temas çevresindendir. Şu ana kadar toplam vaka sayımızsa 18’dir. Vaka sayısı bilgisi açık, tam olarak bu şekildedir.

Sağlık Bakanı: Corona virüsü vaka sayısı 18 e yükseldi

Eğlence mekanlarına kapatılma kararı

Dün akşam saatleri İçişleri Bakanlığı uyarı genelgesi yayınladı. İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği yeni corona virüsü kararlarına göre; pavyon, diskotek, bar ve gece kulüpleri 16 Mart 2020 saat 10:00’dan itibaren kapatılacak.

içişleri bakanlığı corona virüsü eğlence mekanları kapatma kararı

Dünyadaki durum endişe verici

Virüsün merkez üssü olan Çin dışında coronadan en çok etkilenen ülkeler sırasıyla İtalya, İran, İspanya, Fransa ve Güney Kore oldu. İtalya’da ölü sayısı dün 368 artarak 1807’e yükseldi. İran’da corona virüsünden öldüğü tespit edilen 724 kişi bulunuyor. Bu rakam İspanya’da 292, Fransa’da 127, Güney Kore’de ise 75.

6 bin hastanın durumu kritik

İstatistik sitesi Worldometers‘in verilerine göre; virüsün ortaya çıktığı günden bu yana toplam 170 bin 176 vaka tespiti yapıldı.

6 bin 525 enfekte hasta hayatını kaybetti.

İyileşenlerin sayısı ise 77 bin 776 olarak belirlendi.

Aktif vaka sayısı bu sabah itibarıyla 85 bin 425. Bunların 5 bin 921’inin durumu “ciddi” ya da “kritik” olarak sınıflandırılıyor.


ABD’de ölü sayısı 65’e, vaka sayısı 3485’e yükseldi; birçok eyalette eğlence mekanlarına kapatma kararı

Corona virüsü salgını yayılmaya devam ederken, ABD’nin birçok eyaletinde restoranlarda yeni düzenlemeler getirildi ve barlar ile gece kulüplerinin faaliyetleri askıya alındı.

Ülkedeki 50 eyaletin 49’unda görüldüğü rapor edilen koronavirüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı pazar akşamı itibarıyla 65’e, vaka sayısı ise 3 bin 485’e yükseldi.

Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, başkentte restoran, kafe, bar gibi eğlenme mekanlarına bir dizi yeni düzenleme getirdiklerini açıkladı.

Diğer taraftan, Washington’da gece kulübü veya çok amaçlı tesis olarak tescil edilmiş mekanlar faaliyetlerini askıya alacak, bar sandalyeleri veya ayakta servis yapılmayacak.

Restoranlarda bir masada en fazla 6 kişinin oturmasına izin verilecek, masalar arasındaki mesafe de minimum 180 santimetre olacak şekilde düzenlenecek.

Benzer düzenlemeler kapsamında Ohio Valisi Mike DeWine, saat 21.00’de eyaletteki tüm kafe, restoran ve barların kapatılması kararını aldı.

Chicago‘nun bulunduğu Illinois eyaletinde ise 16 Mart’tan başlamak üzere tüm kafe, bar ve restoranların faaliyetlerini tamamen askıya alması kararlaştırıldı.

Los Angeles’ta da benzer uygulamalar hayata geçirilirken, Boston‘da tüm eğlence mekanlarının kapasitelerini yarı yarıya düşürmesi için düzenleme getirildi.

İtalya’da ölüm sayısı 1800’e ulaştı

İtalya’dan gelen son bilgilere göre vaka sayısı 24 bin 747’ye, ölü sayısı 1809’a ulaştı.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı son açıklamalar:

İçişleri Bakanlığı kararı: Bar, gece kulübü, pavyon, disko kapatılacak