El dezenfektanı ve kolonya corona virüsü için koruma sağlar mı?

El dezenfektanı, etil alkol, kolonya corona virüsü için koruma sağlar mı? Uzmanlar ne diyor? Korunma yöntemlerinde ne etkili, ne hurafe?

El dezenfektanı ve kolonya corona virüsü için koruma sağlar mı?
El dezenfektanı ve kolonya corona virüsü için koruma sağlar mı?

Tüm dünyada hızla yayınlan corona virüsü Türkiye’de de görüldü. Vatandaşlar virüsten korunmanın yollarını araştırmaya başladı. El dezenfektanı ve kolonya virüse karşı koruma sağlıyor mu?

Corona virüsü korunma yolları arasında en temel uygulama genel hijyen kurallarına uymaktır. Uzmanlar her fırsatta el yıkanması veya yıkama gibi bir durum mümkün değilse el dezenfektanı kullanılması gerektiğine dikkat çekiyor.


Ülkemizde eli dezenfekte etmek için kullanılan en temel ürünlerden biri de kolonya. Peki el dezenfektanı ve kolonya corona virüsünü öldürür mü?

Kolonya corona virüsü için koruma sağlar mı?

Prof. Dr. Çağrı Büke: Bizim alkol bazlı el dezenfektanı dediğimiz izpropil alkol ya da etil alkol. Yüzde 60 ve üzeri olması gerekir. Metil alkol ile ilgili çok fazla bilgi yok. Kolonya içeriğinde etil alkol veya izopropil alkol varsa corona virüsünden korunmak için etkili olduğunu söyleyebiliriz. İdeal korunma yöntemi su ve sabundur. İkinci seçenek ise etil alkol veya izopropil alkol içeren el dezenfektanı tercih edilmeli. Hiçbiri yoksa kolonya tercih edilebilir eğer metil alkollü kolonya ise.

Korunma yöntemleri: Hangisi etkili, hangisi hurafe?

Elleri yıkama: Sabun ve su ile sık yıkama, virüsün öldürülmesinde etkilidir. Suyun sıcak olması gerekmez, ancak ılık su sabunun verimliliğini artırır. Ellerinizi bir havlu, kağıt havlu veya el kurutma makinesi ile iyice kurulayın.

El dezenfektanı: Sabun ve suya alternatif olarak en az yüzde 60 etil alkol içeren bir dezenfektan kullanılabilir. En yaygın olarak bulunan el dezenfektanı en azından bu kadar alkole sahiptir.

El kurutma makineleri: Sıcak hava kurutucular tek başına virüsü öldürmez.

Ultraviyole dezenfeksiyon lambası: Dünya Sağlık Örgütü, cilt tahrişi potansiyeli nedeniyle kullanımını önermiyor.

Salin burun durulaması: Corona virüsü veya herhangi bir solunum yolu enfeksiyonunu savuşturduğuna dair bir kanıt yoktur.

Kişinin vücuduna alkol veya klor püskürtmek: Bu, vücuda giren virüsleri öldürmez ve mukoza zarlarına zarar verebilir. Alkol (yüzde 75 çözelti) ve ağartıcı veya klor bazlı dezenfektanlar, talimatlara göre kullanılırsa sadece yüzeylerin temizlenmesi için uygundur.Sarımsak: corona virüsü üzerine etkisi yoktur.

Vücuttaki susam yağı: corona virüsü üzerinde etkisi yoktur.

Bitkisel ilaçlar: corona virüsü üzerine etkisi yoktur.

Aşılar: Grip veya zatürre aşılarının corona virüsü üzerinde bir etkisi yoktur.

Antibiyotikler: Herhangi bir virüse karşı değil, sadece bakterilere karşı çalışırlar.

Maske: Uzmanlar, üst solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerin maske takmasının önemine dikkat çekiyor. Öksürüyorsanız veya hapşırıyorsanız bir maske takın. Maske takmadan önce ve sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkamak ve maskenin önüne dokunmamak da dahil olmak üzere maskeleri takma, çıkarma ve atma konusunda uygun prosedürü izlemek gerekir.

Kaynak:

• World Health Organization (WHO) Infection prevention and control during health care when novel coronavirus (nCoV) infection is suspected. (25 Şubat 2020).


• Centers for Disease Control and Prevention (CDC) – Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). (6 Mart 2020).

Corona virüsü konusunda dikkat edilmesi gereken hurafeler