Hangi kan grubu Covid-19’a karşı daha az ve daha fazla etkileniyor?

Çinli bilim insanları tarafından yayımlanan yeni bir corona virüsü (Covid-19) araştırma sonuçlarına göre; kan grubu A olanların virüsten etkilenme oranlarının daha yüksek olduğu, en az etkilenenlerin ise kan grubu 0 kişiler olduğu rapor edildi.

Hangi kan grubu Covid-19 corona virüsü karşı daha az ve daha fazla etkileniyor?

Araştırma: Hangi kan grubu Covid-19’a karşı daha az ve daha fazla etkileniyor?

Söz konusu araştırma dünyayı etkisi altına alan ve 8 bin insanın ölümüne neden olan yeni tip corona virüsü Covid-19’un hangi kan gruplarında daha etkili olduğu ile ilgili bilgiler sunuyor.


Ülkedeki bilim insanları A, B, O kan gruplarına sahip 2 bin 713 vaka arasında bir araştırma yaptı.

Virüsün merkezi Wuhan ve Shenzhen kentindeki üç hastanedeki vakaları inceleyen uzmanlar, bin 775 enfekte olmuş kişiyle virüs nedeniyle hayatını yitiren 206 kişiyi inceledi.

Araştırma kapsamına aynı zamanda enfekte olmamış ancak risk altında bulunan 3 bin 964 Vuhan sakini de dahil edildi.

İncelenen kişilerin yaş aralığı 18.6 – 45 olarak belirtildi.

medRxiv’de yayımlanan bilimsel makaleye göre; kan grubu A olanların virüse yakalanma oranlarının daha yüksek olduğu, en az etkilenenlerin ise kan grubu 0 kişiler olduğu rapor edildi.

Analiz sonuçları A grubu bireylerin kan grubu A olmayanlara göre Covid-19’dan etkilenme açısından daha yüksek risk taşıdığı; 0 kan grubuna sahip bireylerin enfekte olma risklerinin ise daha düşük olduğu tespit edildi.


Araştırmacılar kan grupları ve enfekte olma olasılıkları arasındaki ilişkiyi incelerken yaş aralıkları ve cinsiyet ilintisini de ele aldı.

medRxiv’de yayımlanan bilimsel makale yaş ve cinsiyetin kan gruplarıyla alakalı çıkan sonuçlara çok önemli bir etkisinin olmadığını söylüyor.

Araştırmada “AB ve B kan gruplarının enfeksiyona yakalanma riski daha yüksek görünüyordu ancak istatistiksel manada anlamlı bir veri elde edilemediği için araştırmaya dahil edilmedi” denildi.

Bu sebeple AB ve B kan gruplarının virüs ile ilintisi ile ilgili istatistiki bir veriye yer verilmedi.

Kaynak: Jiao ZhaoYan Yang, et al. “Relationship between the ABO Blood Group and the COVID-19 Susceptibility.medRxiv.org. (16 March 2020). https://doi.org/10.1101/2020.03.11.20031096

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Çok beklenen bir olay değil, mantıklı değil

Çinli uzmanların ‘Kan grubu risk oranını etkiliyor’ iddiasıyla ilgili konuşan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şu ifadeleri kullandı:

“Bilimsel tarafı şüpheli. Çin’den çıkan bu tarz haberlere biraz temkinli yaklaşmak lazım. Geçenlerde de bir virüsün mutasyona uğradığına dair bir yazı yayınladılar ama daha sonra Batı’da yapılan çalışmalarda böyle bir şey gösterilemedi. Daha önce hiçbir viral enfeksiyonda böyle bir ilişki gösterilemedi. Çok temkinli yaklaşıp beklemek lazım. Çalışma verisi olarak sunulmasını beklemek lazım. Corona Virüsü’nün kan grubuyla ilişki kurması çok beklenen bir olay değil, çok mantıklı gelen bir şey değil açıkçası.”


Editör notu: Araştırma hakemli olmadığı için bir kesinlik taşımıyor. Makale bir ön baskıdır ve hakem değerlendirilmesi yapılmamıştır. Henüz değerlendirilmemiş yeni klinik araştırmaları rapor etmektedir.

Coronaya yakalanan hemşire anlattı: Hiçbir şey beklediğim gibi olmadı!