Kuzey Kıbrıs’ta başbakan, bakan, vekil maaşlarından yüzde 56 kesinti yapıldı

Kuzey Kıbrıs’ta corona salgını nedeniyle alınan ekonomik önlemler kapsamında başbakan, bakanlar ve milletvekillerinin maaşlarından yüzde 56 kesinti yapılması kararlaştırıldı. Başbakan Ersin Tatar’ın kızı karantina hastanesinde görev aldı.

Kuzey Kıbrıs'ta başbakan, bakan ve vekil maaşlarından yüzde 56 kesinti yapıldı
KKTC Başbakanı Ersin Tatar

Kuzey Kıbrıs’ta corona salgını nedeniyle başbakan, bakan ve vekil maaşlarından yüzde 56 kesinti yapıldı.

Başbakan Ersin Tatar, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından alınan ekonomik kararlarla ilgili açıklamada bulundu.  Küresel salgınla ilgili toplumsal olarak fedakarlık yapma zorunluluğu olduğunu belirten Başbakan Tatar, başbakan, bakanlar ve milletvekillerinin maaşlarından yüzde 56, ayrıca 5 bin liranın üzerinde maaş alan memurlardan da yüzde 25’e kadar uzanabilecek kadameli kesinti yapılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Başbakan Tatar, maaş kesinleri ile ilgili alınan kararlar hakkında şu bilgiyi verdi:

“Net 5 bin TL üzerinde olan maaşlardan yüzde 25’e kadar ulaşan kesinti yapılacaktır. En yüksek maaş ise net 8,500 TL’yi geçmeyecek şekilde kesintinin yüzdeliğine bakılmaksızın düzenlenecektir. Örneğin; 6 bin TL net maaş alan birinden yüzde 16, 10 bin TL maaş alan bir kamu görevlisinden yüzde 25, Başbakan, Bakanlar, Milletvekilleri ve (milletvekilleri) siyasi kamu görevlilerinin maaşlarından yüzde 56’ya varan kesintiler yapılmıştır. Net 5 bin TL’nin altındaki maaşlara hiç bir kesinti yapılmayacaktır.”

Birçok alanda düzenlemelerin yapılacağı ile ilgili geniş bilgi veren Başbakan Tatar, “Olağanüstü durumda ekonomimiz frene bastı. Aylık 550 milyon TL gelirimiz, 200 milyon TL’nin altına düştü. Bizler de ona göre adımlar attık. Bir buçuk milyar TL’lik kaynak yarattık” dedi.

Başbakan Tatar’ın kızı karantina hastanesinde görevde

Başbakan Ersin Tatar’ın, Hacettepe Hastahanesi’nde eğitimini sürdüren doktor kızı Cansu Tatar, karantina hastanesinde görev aldı.

Başbakan Ersin Tatar'ın, Hacettepe Hastahanesi'nde eğitimini sürdüren doktor kızı Cansu Tatar, karantina hastanesinde görev aldı.

Tatar’ın Kıbrıs’ta bulunan diğer kızı Canev Tatar, kız kardeşine gönderdiği mesajla desteğini belirtti. Canev Tatar, kardeşiyle gurur duyduğunu belirtirken, tüm doktorlara bu zorlu görevde başarı diledi.

İşte Canev Tatar’ın gönderediği o mesaj:

“Benim canım kız kardeşim Cansu Ayten Tatar şuan gönüllü karantina hastahanesi olan Hacettepe hastahanesinde acil bölümünde stajyer doktor olarak çalışmakta, Korona teşhisi konulan hastalara ve tüm insanlığa hizmet etmektedir. Bana az önce mesaj attı “insanların yorumları beni üzüyor ben burada canımı ortaya koydum kaç gündür uykusuzum ve çalışıyorum. Bugün odalara yerleştirilen öğrenciler benden birkaç yaş küçük.” dedi. İçim eridi… Bütün kalbiyle çalışan hizmet veren bütün doktor hemşire ve görevlilere bütün kalbimle teşekkür ederim. İnsanlık sizssiniz! Kimse evladı incinsin istemez ama gördüğünüz gibi hepimiz taviz veriyoruz! Cansu Ayten seninle ne kadar gurur duyduğumu anlatamam! Seni çok seviyorum.”

Corona nedeniyle araç trafiği azalan köprüler için garanti ödemeleri milyarları bulacak!