MEB ve YÖK’ten corona virüsü açıklamaları

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), corona virüsü tedbirleri nedeniyle okullardaki tüm sosyal etkinliklerin iptal ettiğini açıkladı. YÖK Başkanı Yekta Saraç ise “Üniversitelerin tatil edilmesi, hareketlilik riskini artırabilir” açıklamasında bulundu.

MEB ve YÖK corona virüsü tatil açıklamaları

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan corona virüsü önlemi: Tüm sosyal etkinlikler iptal edildi!

Yeni tip corona virüsü (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında okullardaki tüm sosyal etkinlikler, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) iptal edildi. MEB, okullarda yapılması planlanan toplantı, çalıştay, sempozyum, konferans, forum, ödül töreni, spor müsabakası, yarışma gibi sosyal etkinliklerin iptaline ilişkin yazıyı illere gönderdi – Sosyal etkinlikler için yapılan yeni müracaatlara izin verilmeyecek.


Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla illere gönderilen yazıda, corona virüsü vaka sayısının komşu ülkeler de dahil olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde arttığı ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından da yeni virüsün hızla yayıldığı yönünde bilgiler verildiği vurgulanan yazıda, bu kapsamda Türkiye’de ilgili makamlarca gerekli koruma ve kontrol tedbirlerinin alındığı hatırlatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul ve kurumlarda da alınması gereken önlemlerin sıralandığı yazıda, şu ifadelere yer verildi:

“Bu kapsamda virüsün etkilerinden korunmak amacıyla resmi ve özel okul ve kurumlarda öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerinin katılımıyla yapılması planlanan il ve ilçe, ulusal ve uluslararası düzeydeki toplantı, çalıştay, sempozyum, konferans, forum, ödül töreni, spor müsabakası, yarışma gibi sosyal etkinlikler tedbiren iptal edilmiştir.”


Bakanlığın yazısında, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yapılacak sosyal etkinlik müracaatlarına izin verilmeyeceği ve konuyla ilgili tedbirlerin valiliklerce alınacağı kaydedildi.

YÖK Başkanı Saraç’tan corona virüsü açıklaması

Üniversitelerin tatil olup olmayacağıyla ilgili bir soruya yanıt veren YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Olası bir tatilde yüz binlerce öğrenci memleketlerine dağılacak. Bu hareketlilik riskli de olabilir” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı ‘corona virüsü’ vakasının ardından okulların tatil edilip edilmeyeceği merak ediliyor.

TBMM Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda sunum yapan YÖK Başkanı Yekta Saraç; yeni tip corona virüsü (Kovid-19) nedeniyle üniversitelerin tatil edilip edilmeyeceğine ilişkin soruya yanıt verdi.


Saraç, yeni tip corona virüsü (Kovid-19) nedeniyle üniversitelerin tatil edilip edilmeyeceğine ilişkin soruya verdiği yanıtta; “Meselenin tatile getirilmesini doğru bulmuyorum, kararı devletin alması lazım. Olası bir tatilde yüz binlerce öğrenci memleketlerine dağılacak. Bu hareketlilik riskli de olabilir.” ifadelerini kullandı.

Trendyol ve Nuh’un Ankara’dan ‘fahiş fiyat’ açıklamaları