Petrol fiyatları yüzde 30 düştü: Benzin fiyatlarında indirim olacak mı?

Petrol fiyatları yüzde 30 düşerek 32 dolara kadar indi ve 1991 yılından bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. Türkiye’de benzin ve motorin fiyatlarında büyük indirim beklentisi oluştu.

Petrol fiyatları yüzde 30 düştü: Benzin fiyatlarında indirim olacak mı?
Petrol fiyatları yüzde 30 düştü: Benzin fiyatlarında indirim olacak mı?

Petrol fiyatları yüzde 30 düştü: Benzin fiyatlarında indirim olacak mı?

Petrol fiyatları neden düştü?

Suudi Arabistan corona virüsünden dolayı üretimdeki yavaşlamaya paralel petrol fiyatlarında yaşanan gerilemeye karşı petrol fiyatlarında indirim yapılması önerisini Rusya’ya iletti. Rusya bu çağrıyı kabul etmezken Suudi Arabistan petrol üretimini düşürerek brent petrolün varil fiyatını 32 dolara kadar çekti. Bunun üzerine Rusya da petrol üretimini artıracağını ifade etti.


Benzinde büyük indirim beklentisi

Petrol fiyatlarının gerilemesiyle birlikte akaryakıtta da indirim gündeme geldi. Akaryakıt sektörü yetkililerinden alınan bilgilere göre yarın itibarıyla benzinde 84, motorinde 65 kuruş indirim yapılması bekleniyor.

Rusya ve Suudi Arabistan arasında yaşanan anlaşmazlık sonucu akaryakıtta büyük indirim beklentisi oluştu. Sektör kaynakları benzinde yaklaşık 84, motorinde ise 65 kuruş indirimin olabileceğini söylüyor. Hal böyle olunca vatandaş da akaryakıt alımlarını yarına bıraktı. Türkiye vergiler nedeniyle akaryakıt fiyatlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri durumunda.

Hem vatandaş hem de akaryakıt istasyonları benzin ve motorindeki indirimi bekliyor. Benzinde 84, motorinde ise 65 kuruş indirim bekleniyor. Bazı vatandaşların indirimden yararlanmak için zorunlu hal dışında benzin almamaya dikkat ettiği gözlendi.

Vatandaş benzin almak için indirimi bekliyor

Bir petrol istasyonu sahibi, indirim kararını olumlu karşıladıklarını belirtti. Benzin ve motorin fiyatlarında yaşanacak düşüşün işlerini arttıracağını da belirten akaryakıt istasyonu sahibi Mehmet Özkafa; “Yapılan indirim biz bütün akaryakıt istasyonu sahiplerini ve müşterilerimizi oldukça memnun etti. Şu an indirimden haberi olan vatandaşlarımız sadece gündelik ihtiyacı kadar akaryakıt alıyor. Ama indirimden sonra vatandaşlarımızın talebi artacaktır” diye konuştu.


NE OLMUŞTU?

rusya suudi arabistan petrol fiyatları küresel kriz coronavirus

Petrol savaşında Rusya’dan Suudilere ‘hodri meydan’

Suudi Arabistan’ın petrol arzını artırarak fiyat kırma hamlesine Rus petrol şirketi Rosneft de aynı şekilde yanıt verecek. Rusya Maliye Bakanlığı düşük petrol fiyatlarına 6-10 yıl arasında dayanabileceklerini belirtiyor. Rusya bu hamlesiyle Suudi Arabistan’a ‘restine rest’ diyor.

Suudi Arabistan’ın Rusya ile arz kesintisinde anlaşamaması sonrası petrol arzını artırma kararı petrol fiyatlarında bir günde yüzde 30’luk düşüşe neden olup küresel piyasaları sarsarken, Rusya’dan yanıt geldi.

Bloomberg’ün bir şirket yetkilisinden aktardığına göre, Rus kamu petrol tekeli Rosneft, Suudi Arabistan’a aynı şekilde yanıt verip nisanda üretimi artırmayı planlıyor.

“Petrol üretimi günde 300 bin varil artabilir”

Rosneft yetkilisi, şirketin her türlü senaryoya hazır olduğunu söyledi. Uzmanlar, Rosneft’in petrol üretimini bir haftada yaklaşık 300 bin varil/gün artırabileceğini belirtiyor.

Suudilerin başını çektiği OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) ile Rusya arasında daha önce imzalanan arz kesintisi anlaşması 1 Nisan’da bitecek. Suudiler, corona virüsü salgınının küresel ekonomide durgunluğa neden olacağı endişeleriyle petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün önüne geçmek için 1 nisan sonrasında da petrolde arz kesintisi için Moskova’nın kapısını çalmış ancak olumsuz yanıt alınca arzı artıracağını ilan ederek fiyat ve pazar savaşı başlatmıştı.


Öte yandan, Rusya Maliye Bakanlığı, petrolde 25-30 dolarlık fiyata 6 ile 10 yıl arasında dayanabileceklerini açıkladı.

Coronavirus etkisiyle küresel kriz başladı; Dünya borsaları ciddi değer kaybetti!