Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Corona virüsü vaka sayısı 5’e yükseldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de corona virüsü vaka sayısının 5’e yükseldiğini açıkladı. Hastanelere ziyaretçi yasağı getirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Corona virüsü vaka sayısı 5 e yükseldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: İlk 2 vakamızın belli bir odağa bağlı olduğunu söylemiştim. Aynı çevrede 3 yeni vakaya tanı koyduğumuzu söylemeliyim. 5 vakanın tamamı bağlantılı.

Corona virüsü Bilim Kurulu sonrası kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan açıklamalarda bulunuyor. Koca, ilk vakayla temas içinde 3 yeni vakanın daha tespit edildiğini duyurarak, Türkiye’de vaka sayısının 5’e çıktığını duyurdu.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü salgını kapsamında hastanelerde alınacak tedbirleri açıkladı.

Sabah erken saatlerde ikinci vakayı paylaştık. İhtimal dahilindeydi. Hastamızın temas içinde olduğu çevreyi en başta gözetim altına almıştık. Yeni vaka bu çemberin içinde yer almıştık. Tüm temasların tespiti mümkün değil.

Yayılımın olası sınırlarını biliyoruz. Başarımız hastaları tek tek izole etmenin ötesine gidebilir. Tedirgin olmamalıyız. Hastanelere ziyaretçi kısıtlaması getirilecek.

4-5 hafta son derece önemli!

Bu dönemde yaz günlerine ilişkin özellikle 4-5 haftanın oldukça önemli olduğunu, bu dönemde tedbirlere sarılmamız gerektiğine dikkat çekmek istiyorum. Mevcut bilgiler, daha çok bu enfeksiyonun yaygın temas ile kış aylarında daha da yayıldığını gösteriyor. Tedbir alıp yayılmayı önlersek hayat normale döner.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamaları:

Corona virüsü nedeniyle karantina altına alınan 2 vakayla temas içinde olan 3 yeni vakanın daha tespit edildiğini duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

• İki vaka belli sınırlar içinde. Tedirgin olmamalıyız, sağduyulu olmalıyız.

• Yeni vaka çemberin içinde yer almaktadır. Olası temasların tespiti mümkün değildir.

• Hastanelerimize ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz. Mesai saatleri dışında sadece bir kişiye izin verilecek. İlaçlarını raporla alan hastalarımız, süre dolduğunda ilacını doğrudan alabilecek.


• Kamu çalışanlarından kronik hastalığı olanlar kolaylıkla izne ayrılacak. Bu karar hakkında genelge de yayımlanacak.

• Bilimsel, açık ya da kapalı toplantıları erteliyoruz.

• Alo 184’ü Corona Danışma Hattı’na çevirdik.

• 16 Mart’tan itibaren okulların tatil edildiğini biliyorsunuz. 23 Mart itibariyle uzaktan eğitim yöntemi kullanılacak. Üniversitelerimiz 3 hafta tatil olacak. Spor müsabakalarının seyircisiz oynanacağını biliyorsunuz.

• Dün bir genelgeyle kamu görevlilerinin zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkışlarını yasakladık. Yurt dışından dönenlere 14 gün kuralı uygulandığını biliyorsunuz. Sağlık kuruluşlarımızdan 14 günlük bir rapor alınabilir. Bugün yayınlanan yeni karara göre, yurt dışından gelenlerin 14 gün izinli sayılmaları gerektiğine ilişkin bir karar çıkmış oldu.


Baştan beri yurt dışı gidiş gelişleri konusunda ısrarlı uyarılarımız oldu. Yurt dışına kesinlikle çıkmamalarını söylüyoruz. Yurt dışında olanların ise dönmelerinde ısrarcı olmalarını yanlış buluyoruz. Kendilerini koruma altına almalarını öneriyoruz. Evlerini, yaşadığı yerleri koruma altına almalıdırlar.

• Daha önce 5 ülkeye uçuş yasağı koyduk. İran, İtalya, Irak, Güney Kore ve Çin şeklindeydi. Şimdi 9 tane daha ülkeye yasak koyduk. Dünkü toplantıda karar aldık. Hangi ülkelerin olması gerektiği bugün şekillendiği bir yasağı özellikle buradan söylemek istiyorum. Dünyadaki ve Avrupa’daki seyri görerek dinamik bir yapıyla alabileceğimiz kararları zaten gündeme taşımış oluruz.

• Ayrıca dünya bizim aldığımız ve tamamını saymadığımız tedbirleri alıyor.


Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün açıklamalarından satırbaşları:

• Başından itibaren Sağlık Bakanlığının ve Bilim kurulunun çalışmaları takdire şayan olmuştur. Sağlık Bakanımızın süreçle ilgili şeffaf çalışmaları sürece olumlu katkılar yapmıştır.

• Yaklaşık 7 saat süren kurul çalışmasında, Adalet Bakanlığımıza bağlı kurumlara ilişkin önerileri uygulayacağız. Özellikle dün yapılan toplantıda ne tür önlemler, tedbirler alınacağı masaya yatırılmıştır.

• Olayın başından itibaren tüm tedbirler alınmıştır. Eylem planı da gün gün güncellenerek uygulanmaya devam edecektir.

• Özellikle ceza infaz kurumlarında her türlü tedbirler alınmış bulunmaktadır. Özellikle bugün itibariyle ceza infaz kurumlarına girmeden önce bulaşıcı hastalık yönünden değerlendirilmesi, hastalık belirtileri olanların ceza infaz kurumlarına alınmaması, tedavileri sonucunda alınması kararlaştırılmıştır.

• Solunum yoluyla ilgili hastalığı bulunanların ayrı bir alana, sınırlı bir alana alınması uygun görülmüştür. Ceza infaz kurumlarından ayrılım yeniden dönenler içinde aynı prosedür uygulanacaktır.

• Burada bilimsel açıdan her türlü tedbiri uygulamak bizim için önemlidir. Açık cezaevinde kalanların izin hakları ertelenmiştir. Yani şu anda tüm vatandaşlarımızın sağlığı öncelikli konudur. Kurulun aldığı kararlar vatandaşların sağlığı açısından önemlidir.

• Ceza infaz kurumuna gelen tüm personellerin ateşinin ölçülmesi ve sağlık kontrolünden geçirilmesi kararı alınmıştır. Ceza infaz kurumları arasındaki nakiller 2 hafta süreyle ertelenmiştir.

• Büyük ya da küçük adliyelerde duruşmalar ve diğer adli işlemlerin ertelenmesi, yargı mensuplarının takdirine bırakılmıştır. Bu konu bilim kurulunun bir önerisidir.


Bakan Cahit Turhan’ın açıklamalarından satırbaşları:

• Bir süredir dünyanın gündemini meşgul eden virüs kuşkusuz ülkemizde de bazı tedbirlerin alınmasını zorunlu kılmıştır. Bu salgının gündeme geldiği ilk günden itibaren Sağlık Bakanlığımız çok sıkı bir şekilde yönetiyor.

• Tedbirler zamanında alınarak süreç yönetiliyor. Sağlık Bilim Kurulu’nun önerileri ve Sağlık Bakanlığının kararlarının uygulanmasıyla bakanlığımız tarafından birçok tedbirler aldık.

• Yüksek Hızlı Trenlerimiz ve Marmaray gibi toplu ulaşım araçlarında temizlik işlemleri sürekli uygulanmakta. Sıkça temas edilen ovularak dezenfekte edilmektedir. Aynı şekilde otobüs firmalarında ve otobüslerin mola verdiği duraklardaki işletmelerin her türlü tedbirin alması için yazı gönderdik.


• Dün otogarlarda yolcu yoğunluğu yaşanmaya başladı. İnsanlarımızın mağdur olmaması için araçların sefer yapmalarına izin verdik. Böylece yoğunluğu azaltmış olacağız. 13-14-15 Mart’ta İstanbul-Ankara arasındaki YHT seferlerine ek sefer koyacağız.

Sağlık Bakanlığı’ndan corona virüsü tedavi algoritması