Çocuk istismarına af önergesi metni tepkilere neden oldu!

TBMM’de infaz yasası görüşmeleri sırasında ortaya çıkan önerge taslağı Türkiye gündemine oturdu. Çocuk yaştaki kızlarla evlenenlerin af kapsamına alınmasını öngören bir taslak önerge metni sosyal medyada paylaşıldı. CHP Sözcüsü Zeynel Emre ve CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, böyle bir önergenin muhalefetin önüne gelmediğini; kanunlaştığına dair bilgilerin gerçek dışı olduğunu belirtti.

Çocuk istismarına af önergesi metni tepkilere neden oldu!

İşte sosyal medyada paylaşılan o metin:

Çocuk istismarına af önergesi metni tepkilere neden oldu!

Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı: Tecavüz önergesi

Sosyal medyada ortaya çıkan taslak metin, kadın derneklerinin de büyük tepkisini çekti. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, sözkonusu taslak metni ‘tecavüz önergesi’ olarak nitelendirdi.


AKP’nin dört yıl önce de benzer bir metin hazırlayarak TBMM’ye getirdiğini hatırlatan Güllü, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

* Yine döndük 2016 ya başladığımız noktaya. Bir gece yarısı operasyonuyla getirilmeye çalışılan tecavüz önergesini hatırlayınız lütfen. Toplum olarak karşı çıkmamış mıydık?

Birilerine ısmarlama af mı ayarlanıyor?

• Şimdi sosyal medyada paylaşılan taslak diyor ki, yargılama devam etsin ama mağdur şikayetçi değilse. Mağdur kim? 14 yaşındaki çocuk. Peki biz mağdurun şikayet etmesini bekliyor muyuz? Hayır. Yasalarımız der ki şikayete bakılmaksızın yani mağdurun şikayetine bakılmaksızın kamu davası açılmalı. Nitekim savcılar alınan ihbar ya da doğum nedeniyle hastanelerde yakalanan bu tür durumlar için yargılamayı başlatıyorlar.


• Birilerine ısmarlama af mı ayarlanıyor? 2016 da 286 kişi için ‘küçüğün rızası’ demişti dönemin Adalet Bakanı. Şimdiki Bakan’a da bizzat ben üç kere sormuştum, “Bu tip kişilere af düşünüyor musunuz?” diye. Üç kere “Benim bilgim yok” demişti. Şimdi de Adalet Bakanı’ndan, sorumluluğu alarak, böyle bir af umudunun yeşertilmemesi gerektiğini anlatmasını istiyoruz. (Kaynak: Sözcü / Zeynep Gürcanlı)

CHP: Ortaya çıkan önerge metni, muhalefetin önüne getirilmedi, kanunlaşmadı.

CHP İstanbul Milletvekili & TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Zeynel Emre, “kanunlaştığına ilişkin paylaşımlar gerçek dışıdır.” dedi.

Zeynel Emre’nin açıklaması şöyle:

• Dün akşamdan itibaren TBMM’de ‘çocukların cinsel istismarının affına’ ilişkin aşağıdaki teklifin kanunlaştığına ilişkin paylaşımlar yapılmaktadır. Bu bilgi tamamen gerçek dışıdır. Böyle bir teklif adalet komisyonuna gelmedi, meclis de görüşülmedi ve kanunlaşmadı. Bilginize…


CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da TBMM’de yaptığı basın toplantısında; “Önümüze erken yaşta evliliklere infaz indirimi ya da af getiren herhangi bir teklif, önerge resmen getirilmedi” dedi.

Ceza infaz düzenlemesi ne getiriyor?