Soylu: Yasağı daha erken açıklasaydık marketlere hücum olurdu!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağının neden yasağa sadece 2 saat kala açıklandığını açıkladı: Daha erken açıklasaydık, marketlere hücum olurdu, yağma başlardı. Böyle olsa çok daha iyi mi, kötü mü olurdu?

Soylu: Yasağı daha erken açıklasaydık marketlere hücum olurdu!

31 ilde sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından, ortaya çıkan görüntüler tartışma yarattı. Yasağın başlamasına sadece 2 saat kala açıklanan kararın ardından 31 ilde halk marketlere, ekmek fırınlarına ve akaryakıt istasyonlarına hücum etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise yasağın o saatte açıklanmasını nedeninin ‘marketlere hücumu önlemek için’ olduğunu söyledi.


Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Soylu’nun konuyla ilgili açıklamalarını köşesine taşıdı.

Muharrem Sarıkaya şöyle yazdı:

Sokağa çıkma yasağı birkaç gün önceden ilan edilemez miydi? Yani, en azından bir gün önce duyurulmuş olsaydı daha iyi olmaz mıydı?

Bu sorular ve eleştiriler yasağın alındığı dün akşamdan bu yana çok kişi tarafından dile getirildi.

Peki, karar alınırken bunlara hiç bakılmadı mı, karar alıcılar bunu önceden öngörmedi mi?

Hemen belirteyim ki, geçmiş tüm kararlar gibi bu karar da Koronavirüs Bilim Kurulu’nda uzun tartışmalardan sonra alınmış.

Hatta yasağın gününün sadece hafta sonu ile sınırlı kalmasından tutun da 4 gün serbest 3 gün yasak veya tersine kadar birçok öneri gelmiş…


Ancak havanın ısınması da göz önünde tutularak en azından bu hafta sonu insanların evlerinde kalmasının sağlanması yönünde bir adım atılmış.

“Marketlere hücum olsaydı çok daha iyi mi kötü mü olurdu?”

Gelelim üzerinde çok durulan açıklamanın saati konusuna…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya bunun gerekçesini sorduğumda beni ikna eden, hatta düşündüğümü de onaylayan bir yanıt verdi:

Yasak kararını açıklayan ülkelerin hangi saatte aldıklarını hatırlıyor musunuz? Tecrübe önümüzde, erken saatte açıklasaydık, bazı ülkelerde gördüğümüz, izlediğimiz gibi marketlere akın olsaydı daha mı iyi olacaktı? Yağmalarcasına marketlerden tuvalet kâğıtlarına, gıda malzemelerine nasıl hücum edildiğini bir hatırlayın. Böyle bir ortam çok daha mı iyi olurdu, yoksa daha mı kötü olurdu?

Ülke deneyimlerine göre karar alınmış

Sohbetimizden anladım ki karar öncesi geçmişte benzer uygulamaya geçen ülkelerde yaşanan gelişmeler gözden geçirilmiş, kitle davranışları incelenmiş.

Nitekim Bakan Soylu da “İtalya sokağa çıkma yasağını hangi saatte ilan etmiş hiç baktınız mı?” sorusunu yöneltti.

Bu kapsamda, önceki gece yarısı 1-1,5 saat içinde marketlere akın eden insan sayısının da öyle abartılacak boyutta olmadığını belirtti.


“Bunu tespit edebiliyoruz, 250 bin kadar insan hareketi görüldü, o da kısa sürede durdu” dedi… Yazının tamamı

Video: Sokağa çıkma yasağı kararı sonrası insanlar sokağa döküldü, kavgalar çıktı!

Dr. Serdar Savaş’tan acil çağrı: Yasağı lütfen 14 güne çıkarın, bu bizim son şansımız!