Ücretsiz maske ePttAVM yerine e-Devlet üzerinden alınacak

Ücretsiz maske siparişi ve dağıtımı için başvuru alan ePttavm, bir duyuru yayımlayarak maske siparişlerinin ePttAVM yerine e-Devlet üzerinden alınacağını açıkladı. Sitenin çökmesi tepkilere neden oldu.

Ücretsiz maske ePttAVM yerine e-Devlet üzerinden alınacak

Ücretsiz maske için başvurular epttavm.com’dan yapılıyordu fakat gece saatlerinde başvuru şekli değişti. ePttAVM web sayfasına yoğun talep nedeniyle başvuru sayfası kilitlenince, ücretsiz maske başvuruları e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleşeceği belirtildi.

Market ve pazar yerlerinde maske takmanın zorunda hale getirilmesi ardından vatandaşlara ücretsiz maske dağıtılacağı açıklandı. Ücretsiz maske temini, 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşları kapsamayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ücretsiz maske dağıtımı yapılacağı açıklanmış, vatandaşlar başvuru konusunda bilgilendirilmişti. Ücretsiz maske almak isteyen binlerce kişi başlangıçta ePttAVM üzerinde başvurularını gerçekleştirdi. Ancak gece yarısı yapılan değişiklikle ücretsiz maske başvurularının e-Devlet üzerinden alınacağı duyuruldu.

“PttAVM.com” internet sitesi üzerinden yapılan duyuruda, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının koordinasyonunda “https://maske.epttavm.com” üzerinden yapılacak başvurulara kısa sürede yoğun bir ilgi olduğu belirtildi. Duyuruda, “Sizlere daha sağlıklı hizmet sunabilmek adına, ücretsiz maske taleplerinize ilişkin başvurularınızı en kısa sürede e-Devlet Kapısı üzerinden alacağımızı bildirmek isteriz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.” ifadelerine yer verildi. 

Başvuruları e-Devlet üzerinden alınan maskeler, PTT kargo ile ücretsiz olarak vatandaşlara ulaştırılacak. Aile üyeleri için maske temin etmek isteyen vatandaşlar, kendilerinden istenen form üzerinde bilgileri de dolduracak. Ücretsiz maske temini, 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşları kapsamayacak.

Site çöktü, tepkilere neden oldu!

Dün akşam saatlerinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Sağlığımız için, zorunlu olarak bulunduğumuz toplu taşıma araçlarında ve ortamlarda lütfen maske kullanalım. T.C. Sağlık Bakanlığı ile T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın kararıyla online olarak ücretsiz maske temini sağlanmakta. Lütfen talep ediniz.” açıklamalarına yer vermişti.

Ardından dakikalar içinde epttavm.com sitesi kilitlendi. Birçok internet kullanıcısı kişisel bilgilerini girerek maske sipariş etmek istese de başarılı olamadı. Bugün ise sosyal medyada site içindeki kaynak kodlarında açık olduğu iddiaları gündemde. Ayrıca halihazırda alınan siparişler ne olacak merak konusu. PTT’den herhangi bir açıklama yapılmadı.

Sosyal medyadan tepkiler:

e-Devlet sistemi hizmetlerinden nasıl faydalanır? 

E devlet hizmetlerinden faydalanabilmek için öncelikle sisteme giriş yapmak gerekiyor. E-devlet’e giriş için PTT’den almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E-imza veya mobil imza gerektiren hizmetleri kullanabilmek için e-imza veya m-imza edinilmesi hizmete bağlı olarak ayrıca gerekebilir.

Şifre ile ilk defa giriş yaptığınız durumda sistem sizi şifre değiştirme sayfasına yönlendirir. Bu durumda PTT’den aldığınız şifreyi girmeniz ve ardından da kendinizin belirleyeceği ve belli kriterlerden oluşan (şifre değişikliği sayfasında açıklanan) yeni şifrenizi girmeniz istenir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra yeni şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Corona ölüm oranı yüzde 1,58 değil, yüzde 7!