Corona salgını yazın biter mi? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Tevfik Özlü açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, aşı bulunana kadar corona salgınının dalgalar halinde süreceğini; gevşeme olursa ikinci, hatta üçüncü dalga yaşanabileceğine dikkat çekti.

Corona salgını yazın biter mi? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Tevfik Özlü açıkladı
VIDEO AŞAĞIDA

Corona salgını yazın biter mi? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Tevfik Özlü açıkladı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs hakkında önemli açıklamalar yaptı.


Sosyal medya hesabından bir video paylaşan Özlü, şunları söyledi:

• Herkesin merak ettiğin bu salgın biter mi, ne zaman, nasıl biter yoksa böyle devam edecek mi? Bunu merak ediyoruz. Bu sorunun kesin ve net bir cevabı yok henüz daha. Birtakım varsayımlar, olasılıklar, gözlemler ve deneysel çalışmalar var. Bunlardan yola çıkarak bir olasılığı dile getirebiliriz.

Corona salgını yazın biter mi?

• Öncelikle iyimser olasılıklardan başlayacak olursak eskiden beri herkesin sorduğu, merak ettiği olasılık, corona salgını yazın biter mi? Evet böyle bir olasılık var. Yaz gelince salgın bitebilir.

• SARS’ta öyle olmuştu biliyorsunuz. Tabi bu virüsün geçirdiği mutasyonel değişikliğe bağlı olarak yayılmasının durması anlamına geliyor.

Ciddi bir genetik mutasyona uğradığına dair çalışma var

• Arizona Üniversitesi’nde virüs üzerinde yapılmış bir çalışma var. Ciddi bir genetik mutasyonun ortaya çıktığını ortaya koymuşlar.

İkinci dalga, üçüncü dalga

• Aşı bulununcaya kadar dalgalar şeklinde yayılmaya devam edebilir.

• Tedbirlerle kontrol altına alınıp sonra gevşeme olduğunda tekrar ikinci dalga, üçüncü dalga yaşanabilir ta aşısı bulunup toplumun, insanlığın yüzde 60-70’i bu aşıyla aşılanıncaya kadar böyle dalgalanmalarla gidebilir.


Sıfır temaslı tatil: Kiralık villa konsepti revaçta!