90 ülkeye bedava maske dağıttık, kumaşını parayla satın alacağız!

Resmi Gazete’de yayımlanan son bir genelge ile maske yapımında kullanılacak kumaşların gümrük vergileri sıfırlandı.

90 ülkeye bedava maske dağıttık, kumaşını parayla satın alacağız!

90 ülkeye bedava maske dağıttık, kumaşını parayla satın alacağız!

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni Cumhurbaşkanlığı kararına göre, maske yapımında kullanılan kumaş türlerinin içinde bulunduğu gümrük tarife cetveli değiştirildi.

Bu değişiklikle birlikte ülke sınıflarına göre ithal edilen kumaş türlerine uygulanan vergi “İthalat Rejimi Ek Kararı” ile değişti. Kararname ile ‘meltblown’, ‘spunbond’ gibi kumaş türleri ve bunların birlikte dokunduğu kumaşların vergileri şu şekilde belirlendi:

Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi ülkeler olan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre’den ithal edilecek bu tür kumaşlarda vergi oranı sıfır oldu. Ayrıca, İsrail, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Fas, Filistin, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Morityus, Moldova, Faroe Adaları, Güney Kore, Malezya, Singapur’dan yapılacak maske imalatında kullanılan kumaşlarda Gümrük Vergisi sıfır olarak kararnamedeki yerini aldı.

maske kumaşı gümrük vergisi cumhurbaşkanı kararı

90 ülkeye malzeme yardımı

Öte yandan Ankara’nın 90 ülkeye bedava tıbbi yardım malzemesi dağıtması ise tartışmalara neden olmuştu. Başta maske olmak üzere, tıbbi malzeme stokunda sıkıntılar yaşandığı iddiaları ve devlet tarafından vatandaşa bedava dağıtılması gereken maskelerin bir türlü dağıtılamaması  tepkileri de beraberinde getirmişti.

O süreçte başta İngiltere, ABD gibi dünya devleri olmak üzere 90 farklı ülkeye bedava tıbbi malzeme yardımı yapılması ise dikkat çekmişti.

indigo dergisi google news

800’den fazla ürüne ilave gümrük vergisi getirildi!