Öğrencilerden YKS protestosu: Turizm Bakanı’na ait ETS Tur’un puanı 1’e düştü!

Öğrencilerden YKS protestosu: Turizm Bakanı Nuri Ersoy’a ait olan ETS Tur’un Google Play’deki puanı 4,1’den 1,1’e düştü! Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yaptığı açıklamada “YKS’yi ertelemeyerek 1 ay daha yaşanacak sınav stresinin önüne geçtik” ifadelerini kullandı.

yks ets

Öğrencilerden YKS protestosu: Turizm Bakanı’na ait ETS Tur’un puanı 1’e düştü!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) turizm nedeniyle öne çekildiğini ileri süren ve sınavın ertelenmesinin isteyen öğrenciler şimdi de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu turizm şirketi ETS Tur’u hedef aldı.

YKS’nin ertelenmemesi nedeniyle 27-28 Haziran tarihinde sınava girecek öğrenciler, Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’a ait ETS Tur’un mobil uygulamasının puanını düşürmek için harekete geçti.

Euronews’te yer alan habere göre sınavın, Covid-19 normalleşme sürecinde turizm sektörünü etkilememesi için erken bir tarihe alındığına ve daha sonra ertelenmediğine inanan öğrenciler, turizm şirketinin uygulamasına düşük puan vererek tepki gösterdi.

Sınav tarihinin 1 ay önceye çekilmesine tepki

YKS’nin ertelenmemesine tepkiler devam ediyor. Öğrenciler sosyal medya üzerinden örgütlenerek sınav tarihinin 1 ay önceye çekilmesine haftalardır tepki gösteriyor.

ets puanı

YKS protestolarının son hedefi ise YKS’nin ertelenmemesinin gerekçesi olarak turizmin gösterilmesi üzerine Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy oldu.

Öğrenciler geçtiğimiz gün Ersoy’un otellerine internet üzerinden düşük puan ve kötü yorum protestosu başlattı. Protesto sonucunda Google Play’de Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur‘un puanı bir gecede 4,1’den 1,1’e düştü.

tur google play

Bazı öğrenciler, 5 üzerinden 1 puan verdikleri uygulamaya yorum yazarak bu şekilde puan verme gerekçelerinin YKS sınavına ilişkin gelişmeler olduğunu belirtti.

google play

YKS’ye hazırlanan öğrenciler, Covid-19 salgını gölgesinde yapılacak sınavın sağlıkları için tehlike oluşturacağını belirterek sınavın ertelenmesini istemişti.

Erdoğan’dan açıklama: YKS’yi ertelemeyerek sınav stresinin önüne geçtik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya üzerinden gençlerle bir araya geldi. Öğrencilerden Muğla Şebnem Büyükavcı, “Sınav tarihimizin önce ileriye sonra geriye atılmamızın sebebi neydi? Bizler salgından dolayı YKS tarihinin ertelenmesini istedik. Bizler mi duruma endişe içinde bakıyoruz?” diye sordu.

Erdoğan soruya şu şekilde yanıt verdi:

• Sevgili öğrenciler, sevgili gençler bu tür sınavların tarihi aylar öncesinden ilan edilir. YKS’nin tarihi de aynı şekilde çok önceden kamuoyuna açıklanmıştır. Koronavirüs salgını ülkemizdeki her şey gibi sınav takvimlerini maalesef etkiledi. ÖSYM tedbir amacıyla yeni bir sınav tarihi belirledi. Dünyanın ve ülkemizin önündeki belirsizlikler sebebiyle her alanda olduğu gibi sınav tarihlerinde de bu tarz tedbirli davranışlar kaçınılmazdır.

• Yeni tarih belirsizliğe karşı bir tedbir olarak tespit edilmiştir. Türkiye salgınla mücadelede en başarılı ülkeler arasında yer aldı. 11 Mayıs tarihinden itibaren normalleşme takvimini açıklamaya başladık. Bu çerçevede sınav tarihleri konusunda hassas bir çalışma yürüttük. Milli Eğitim Bakanlığımız ve YÖK’te yapılan hazırlıklarda pedagoglar, öğrenciler, velilerle yoğun istişareler gerçekleştirildi.

• Bunun üzerine sınav tarihi ilk açıklanan tarihe en yakın zaman olan 27-28 Haziran olarak belirlendi. Böylece yıllardır zaten ilk tarihe göre hazırlık yapan öğrencilerimizin gereksiz yere yaklaşık 1 ay daha sınav stresi yaşamalarının önüne geçildi. Sınavdan sorumlu olunacak konuların azaltılması, sınav süresinin uzatılması gibi gençlerimize pek çok avantaj sağladık. Baraj puanlarını düşürerek daha çok gencimizin girebilmesini temin ettik.

Gençlerimizin geleceğinin böylesine turizm gibi basit tercihine kurban edilmesinin düşünülmesi sağlıksız düşüncedir. Gençlerimize sınavda başarılar diliyor, her birinin gözlerinden öpüyorum. Sınavın sağlıklı ve huzurlu şekilde geçmesi için gerekli tüm tedbirler • alınmıştır. Gençlerimizden önündeki sorulara ve hedeflerine odaklanmalarını istiyorum.

indigo dergisi google news

Beach fiyatları astronomik: Deniz içinde locanın bedeli 3 bin TL