Netflix Türkiye’den çekiliyor mu? Şok iddia!

Türkiye’deki abone sayısı günden güne artan popüler platform Netflix’in Türkiye’den çekileceği iddiası şok etkisi yarattı.

Netflix türkiye çekiliyor

Netflix Türkiye’den çekiliyor mu? Şok iddia!

Türkiye’de pek çok kişi tarafından ilgi ile takip edilen dizi, film ve belgesel platformu Netflix hakkında şok bir iddia gündeme geldi.

Üstelik bu iddia, bir gazeteci olan Cüneyt Özdemir’e ait. Buna göre Netflix, RTÜK’ün uygulamaları sonrasında ülkemizden çekilebilir.

Özellikle bir başka gazeteci ve yazar Fatih Altaylı’nın da köşe yazısında Netflix‘in bir Türk yapım şirketine ısmarladığı bir işin, RTÜK’ün müdahalesi sonucu iptal edildiğini belirtmesi, bu iddiaların boş olmayabileceğini bizlere söylüyor.

Netflix Türkiye’den çekiliyor mu?

Netflix tarafından yapılan Türk dizisi Aşk 101 de tartışmaların odağında olan bir başka konu. Söz konusu dizideki Osman karakterinin ilk başta eşcinsel olarak kaleme alınması da bahsi geçen başka bir problem olarak dikkati çekiyor. Konu hakkında yorumda bulunan Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal’ın ifadeleri de bunları doğruluyor.

Mahir Ünal, Osman karakterinin ilk başlarda eşcinsel olarak düşünüldüğünü kabul ederken, “Bu normal bir şey gibi görünebilir ancak Kişilerin eşcinsel kimliği başka bir şeydir, kamu ahlakına uyması başka bir şeydir” diyerek konu hakkındaki tavrını ortaya koyuyor.

İddialara bakacak olursak şu anda Netflix‘in Türkiye’den çekilme ihtimali bulunuyor ancak bu yine de kolay bir karar gibi görünmüyor. Özellikle pandemi ile birlikte ülkemizdeki üye sayısını kat ve kat arttıran platformun kısa süre içerisinde böyle bir girişimde bulunması kolay durmuyor. Ancak yine de RTÜK’ün uygulamaları Netflix’in projelerinde istediği rahatlığı bulmasına engel olabilir.

Demet Akalın’dan dikkat çeken Netflix tepkisi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) sansür girişimleri sonucu Türkiye’deki yapımlarını durdurduğu iddia edilen Netflix ile ilgili Demet Akalın’dan çarpıcı bir tepki geldi.

RTÜK’ün ve AKP’nin sansür girişimlerinden yılan Netflix’in Türkiye’deki dizi çekimlerini durdurduğu öne sürdü. Netflix’in Türkiye’den çekilme fikrini gündeme aldığı da konuşuldu.

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı ve gazeteci Cüneyt Özdemir, konuyu gündeme getiren isimler oldu.

“Dibe, daha dibe, en dibe!”

Netflix Türkiye ile ilgili bu gelişmeler sosyal medyanın gündemine oturdu. Binlerce kişi sansüre karşı tepki gösterdi. Tepki gösteren isimlerden birisi de usta yazar Ahmet Ümit’ti. Ahmet Ümit, şu mesajı paylaştı: “Dibe, daha dibe, en dibe. Karanlığa, daha karanlığa, en karanlığa, sansüre daha çok sansüre, sonsuz sansüre, bitişe, daha bitişe, en dipteki bitişe… #NetflixTurkiye.”

Demet Akalın: Biraz fazla olmadı mı?

Yaşanan bu gelişmelere Demet Akalın da tepki gösterdi. Konuyla ilgili bir tweet atan Akalın, “Netflix karantinada ruhumuzu kurtardı! İstemeyen satın alıp seyretmez bu biraz fazla olmadı mı? Onca kadına şiddet yasası beklerken! Olmadı! #NetflixTurkiye biz şimdi nereden girip seyredeceğiz” dedi.

Demet akalin netflix

indigo dergisi google news

Mahir Ünal, Erdoğan’ın Netflix’i hedef almasının nedenini açıkladı: Aşk 101 dizisindeki “eşcinsel karakter!”