AKP’nin 11 maddelik sosyal medya düzenlemesi neler getiriyor?

AKP, sosyal medya kuruluşlarına yeni yükümlülükler ve yaptırımlar getiren yasal düzenlemeyi TBMM tatile girmeden yasalaştırma kararı aldı.

sosyal medya düzenlemesi

AKP’nin 11 maddelik sosyal medya düzenlemesi neler getiriyor?

AKP kaynaklarından edinilen bilgiye göre teklifin salı günü muhalefet partilerinin görüşü alındıktan sonra TBMM Başkanlığı’na sunulması, perşembe günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi planlanıyor.


“Almanya modeli”

11 madde olduğu belirtilen teklifin ‘Almanya modeli’ örnek alınarak hazırlandığı ifade ediliyor.

AKP, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak ve yeni doğan bebeğine yönelik hakaret içeren sosyal medya paylaşımları üzerine yeniden gündemine aldığı sosyal medya yasa düzenlemesi konusundaki kararını verdi.

Parti içinde bir grup, kapsamlı bir çalışma yapılması için düzenlemenin, TBMM’nin yeni yasama yılına başlayacağı ekim ayına bırakılmasını istiyordu.

Ancak ittifak ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, yeni düzenleme yapılana dek Twitter üyeliğini askıya almasını da dikkate alan AKP yönetimi, daha dar kapsamlı bir düzenlemeyi hızla Meclis’ten geçirmeyi kararlaştırdı.

Muhalefetin görüşü alınacak

AKP yönetimi bu kapsamda 11 maddelik yasa teklifine MHP’nin de görüşünü alarak büyük ölçüde son biçimini verdi.

Muhalefet partileri ile salı günü görüşüldükten sonra teklifin yetişirse aynı gün TBMM Başkanlığı’na sunulması planlandı.


Teklif, salı günü sunulabilirse perşembe günü de komisyon gündemine alınacak. TBMM’nin de sosyal medya düzenlemesinin yasalaştırılmasının ardından tatile girmesi bekleniyor.

AKP’nin 11 maddelik sosyal medya düzenlemesi neler getiriyor?

AKP’nin hazırladığı koronavirüs salgınına yönelik ekonomik önlemler içeren torba yasaya koymayı planladığı, ancak son anda vazgeçtiği düzenlemede sosyal medya ile ilgili yeni yükümlülükler ve yaptırımlar var.

• Edinilen bilgiye göre AKP’nin teklifinde, tüm sosyal mecralar “sosyal ağ” olarak tanımlanıyor.

• Buna göre Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda olacak.

• Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarının internet trafiği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak.

• Sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmak zorunda olacak. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler ile erişim engelleme veya içerik çıkarılması kararlarının uygulanmasına ilişkin rapor bildirimi yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere para cezası verilmesi öngörülüyor.

• Yasa teklifinde, olumsuz içerikler nedeniyle kişilerin de sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması ya da erişim engellenmesi başvurusu yapabilmelerinin yolu açılıyor.


• Bu başvurulara belli bir sürede yanıt verilmesi zorunlu tutuluyor ve yanıt verilmemesi halinde de yine para cezası verilebilecek.

Bilişim suçları ve sosyal medya hukuku


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.