Berat Albayrak: GSYİH oranımız dünya ülkelerine kıyasla iyi bir sonuç verdi

Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 9,9 küçüldü! Sanayi yüzde 16,5 daraldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Kötümser tabloların aksine GSYİH oranımız dünya ülkelerine kıyasla iyi bir sonuç verdi” açıklamasında bulundu.

türkiye ekonomisi

İkinci çeyrek büyüme (GSYİH) rakamları açıklandı. Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 9,9 küçüldü!

Türkiye ekonomisinin salgın sürecindeki performansı belli oldu.


Ekonomi nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayan ikinci çeyrekte yüzde 9,9 küçülme kaydetti.

Ekonomistler, GSYH’nin ikinci çeyrekte yüzde 11 daralmasını bekliyordu.

Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,4 büyümüştü.

Sanayi yüzde 16,5 daraldı

türkiye ekonomisi

Yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yıla göre tarım yüzde 4, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 11, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 27,8, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 1,7 arttı.


Sanayi yüzde 16,5, inşaat sektörü yüzde 2,7, hizmetler yüzde 25,0, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 16,5, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 2,4 ve diğer hizmet faaliyetleri yüzde 18 azaldı.

türkiye ekonomisi

Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYİH tahmini, bu yılın ikinci 3 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,3 artarak 1 trilyon 41 milyar 643 milyon lira olarak gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYİH bir önceki çeyreğe göre yüzde 11 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış GSYİH, ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10 azaldı.

Berat Albayrak’tan büyüme rakamlarıyla ilgili açıklama: Kötümser tabloların aksine GSYİH oranımız dünya ülkelerine kıyasla iyi bir sonuç verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ikinci çeyrek büyüme rakamlarıyla ilgili yaptığı paylaşımda şunları dile getirdi:

• Dünya ekonomilerini durma noktasına getiren yüzyılın felaketi pandeminin etkilerini 2. çeyrekte hissedeceğimizi biliyorduk. Kötümser tabloların aksine GSYİH oranımız dünya ülkelerine kıyasla iyi bir sonuç verdi. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam, dinamikleri kuvvetli.


• Milli ekonomi hedefleri, İstihdama dayalı üretim, Vatandaşının yanında olan bir ekonomi modeliyle yılı pozitif ayrışarak kapatacağız inşaallah. 2021’e pandeminin izlerini silerek girmekte kararlıyız. İnşaallah ‘V’ çıkışı GSYİH verilerinde de göreceğiz.

gsyh

Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatıldı