TTB Başkanı: Hasta artışı inanılmaz boyutta, Sağlık Bakanlığı verileri gizliyor!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman: Yoğun bakımdaki hasta sayısını vermek istemiyorlar. Çünkü biz bunlara bakarak çıkarımlarda bulunabiliyorduk. Hasta artışı inanılmaz boyutta, Sağlık Bakanlığı verileri gizliyor!

ttb

TTB Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman: Hasta artışı inanılmaz boyutta, Sağlık Bakanlığı verileri gizliyor!

Birgün’den Meral Danyıldız’ın haberine göre, Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı Covid-19 tablosundan yoğun bakım ve entübe hasta sayılarını kaldırması tepki çekti.

Bakanlığın gün gün yayımladığı ve yeterince ayrıntılı olmadığı gerekçesiyle bilim insanları tarafından sıkça eleştirilen tabloda değişikliğe gidildi.

Yapılan değişiklikle 1 Haziran’dan bu yana ikiye katlanan yoğun bakımdaki hasta sayısı ile entübe hastaların sayısı kaldırılarak yerine zatürre oranı ve durumu ağır hastaların sayısı kondu.

“Sağlık Bakanlığı bu verileri ortadan yok etti!”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, bakanlığın verileri uluslararası standartlara göre açıklamadığına dikkat çekti:

“Yoğun bakımdaki hasta sayısını vermek istemiyorlar. Çünkü biz bunlara bakarak çıkarımlarda bulunabiliyorduk. Aktif hasta sayısını yoğun bakımdaki hasta sayısına bölüyorduk. Dünyada yüzde 1,5 civarındayken  TTB açıkladıktan sonra Sağlık Bakanlığı bu verileri ortadan yok etti.”

“Hasta artışı inanılmaz boyutta!”

‘Normalleşme’ adımları nedeniyle salgının bastırılamadığına dikkat çeken Prof. Dr. Adıyaman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sahadan gelen geri bildirimler de Sağlık Bakanlığı açıklamalarının üstünde bir gerçekle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Sağlık Bakanı İstanbul için Türkiye’nin Vuhan’ı demişti. Ancak Diyarbakır, Urfa gibi illerde inanılmaz bir hasta artışı var.”

TTB Başkanı, sözlerini şöyle noktaladı:

“Ankara’da yoğun bakımlar dolmuş durumda. Artık özel hastaneler yoğun bakımda Covid-19’lu hastaları yatırmıyor. Kamu ve şehir hastanelerinde aşırı derecede hasta var. Bazıları dışarda bekletiliyor. Yoğun bakımda yer olmadığı için, anca hasta kaybı olduğunda yatabiliyorlar. Baktığımızda hızla bir artış var, ilk anlara geri dönmeye başladık. Amaç sağlık sisteminin bunla baş edebilmesini sağlamak. Sistemimiz bunu kaldırmayabilir. Dolayısıyla bu iki parametrenin kaldırılmasının hiçbir anlamı yok. Yapılan tablo değişikliği yanıltıcı, halkı yanlış bilgilendiriyor.”

CHP’li Milletvekili Dr. Servet Ünsal: Sadece yüzde 40 doğruluğu olan testlerle virüsü yaydınız!

Öte CHP Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal, koronavirüs tablosundaki değişikliğe tepki gösterdi: “Gerçekleri gizleyemezsiniz. Sadece yüzde 40 doğruluğu olan testlerle virüsü yaydınız. Pandemiyi de yanlış yönettiniz.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı veriler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 29 Temmuz 2020 tarihi itibariyle Twitter hesabından paylaştığı koronavirüs günlük tablosunda yoğun bakım hasta sayısı verisi yerine hastalarda zatürre oranı bilgisi veriliyor.

İşte Sağlık Bakanı Koca’nın paylaştığı o veriler:

(İlk tablo 28 Temmuz’da yoğun bakım hasta sayısı görülürken, 29 Temmuz’da paylaşılan ikinci tabloda zatürre oranı veriliyor.)

Korkutan araştırma: İyileşen yetişkin corona hatalarının 4’te 3’ünde kalp hasarı oluştu!