Afgan ve Pakistanlı kaçak göçmenler Türkiye’ye girerken görüntülendi!

Ağrı Doğubayazıt’ta çekildiği belirtilen görüntülerde onlarca Afgan ve Pakistanlı kaçak göçmenler ellerini kollarını sallayarak Türkiye’ye giriş yapıyor! İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

afgan kaçak göçmenler

Afgan ve Pakistanlı kaçak göçmenler Türkiye’ye girerken görüntülendi! (video aşağıda)

Türkiye’de sığınmacıların sayısı gayri resmi olarak 6 milyonu geçmiş durumda. Yüz binlerce sığınmacının ise kaydı bulunmuyor. Suça karışmaları durumunda genellikle sınırdışı ediliyorlar.


Pandemi dönemi öncesinde Avrupa’ya gitmeleri serbest bırakılan sığınmacılar Yunanistan’ın sert müdahalesiyle karşılaşmıştı. Hemen ardından başlayan pandemi önlemleriyle sınırlar yeniden kapatıldı.

Aykırı’nın haberine göre; Ağrı Doğubayazıt’ın Yeni Mahalle bölgesinde çekilen görüntülerde ise Afgan ve Pakistan uyruklu kaçak göçmenler yurda ellerini kollarını sallayarak giriyor.

Onlarca erkek Afgan’ın herhangi bir engelle karşılaşmadan Türkiye’ye girdikleri görülürken aralarında kanun kaçağı, terörist olup olmadığı bilinmiyor.

Sınırdan kaçak olarak geçen yüz binlerce Suriyeli, Afgan’ın genellikle Batı illlerine gittikleri biliniyor.


İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama: 157 kaçak göçmen yakalandı

İçişleri Bakanlığı’ndan Ağrı Doğubayazıt’ta onlarca Afgan’ın kaçak yollardan Türkiye’ye giriş yaptığı görüntülere ilişkin açıklama geldi.

İçişleri Bakanlığı Bakan Müşaviri Burak Gültekin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’ye kaçak yollarla giren 157 kaçak Afgan ve Pakistan uyruklu kişinin yakanladığını duyurdu.

12 Eylül günü Ağrı Doğubayazıt’ın Yeni Mahalle bölgesinde çekilen görüntülerde Afgan uyruklu yüzlerce kaçağın Türkiye’ye ellerini kollarını sallayarak girdikleri görüntülere ilişkin İçişleri Bakanlığı Bakan Müşaviri Burak Gültekin açıklama yaptı.

Gültekin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,  105 Afganistan, 52 Pakistan uyruklu olmak üzere 157 kaçağın yakalandığını söyledi.


Gültekin, “12 Eylül 2020’de Ağrı İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, Göçmen Kaçakçılığının Önlenmesi ve Düzensiz Göçmenlerin Yakalanmasına yönelik çalışmalar kapsamında; 105 Afganistan, 52 Pakistan uyruklu olmak üzere 157 düzensiz göçmen yakalanmış GİM Grup Amirliğine intikalleri sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

İşte o görüntüler:

OECD raporu: Okula ve işe gitmeyen genç nüfus oranı en yüksek ülke Türkiye


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.