Erdoğan’dan salgın açıklaması: Mecburen işi tekrar sıkmak durumundayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Halkımız uyarılara dikkat etmedi, mecburen işi tekrar sıkmak durumundayız.

erdoğan koronavirüs

Erdoğan’dan salgın açıklaması: Mecburen işi tekrar sıkmak durumundayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Türkiye’de koronavirüs vaka sayılarının arttığını belirten Erdoğan, “Halkımız uyarılara dikkat etmedi, mecburen işi tekrar sıkmak durumundayız” dedi.

Bunu keyfi yapmıyoruz

Corona virüs vakalarındaki artışları değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan son günlerde vaka ve ölüm sayılarının arttığını belirtti.

Erdoğan, “Biz biraz gevşetince Ankara İstanbul başta olmak üzere bir anda vaka sayılarının yükselmeye başladığını gördük. 64-65’e kadar ölüm sayılarının artışı bizler için önem arzediyor.

Vaka sayılarındaki artışı gördük. Mecburen işi tekrar sıkmak durumundayız. Bunu keyfi yapmıyoruz.

Bilim Kurulu tedbirleri artırmak durumunda. Bizler de gerek toplu taşıma araçlarında olsun, düğün nikah restoran vesaire buralardaki yaklaşımları kararlı hale getirdik.


Aşı çalışmaları sıkı bir şekilde başta Tübitak olmak üzere devam ediyor. Özel sektör bu konuyla ilgili olarak teknoloji sağlık bakanlığımızla devam ediyorlar. Yılbaşından sonra olumlu sinyaller alacağımızı görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yunanistan ile temaslar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Eğer biz Oruç Reis’i çektiysek bunun bir anlamı var. Bu demek değil ki Oruç Reis’in tamir bakım için çekilmesi, sismik araştırmaların durmasıdır.” şeklinde konuştu.

Serrac’ın istifası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Başbakanı Fayiz es-Serrac’ın istifasınıda yorumladı.

Erdoğan, “Bu hafta heyetler bazında görüşmeler olabilir” dedi.

• Bizim Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüşme konusunda sıkıntımız yok, ama neyi görüşeceğimiz, hangi çerçevede görüşeceğimiz aslolan budur. Miçotakis Meis’te yaptıklarını bir dayatma olarak yapmaya kalkarlarsa bunu bir anlamım yok. Biz Oruç Reis’i bakım için limana çektiysek bunun da bir anlamı var.


• Diplomasiye bir fırsat tanıyalım, bir olumlu yaklaşım ortaya koyalım, Yunanistan da olumlu karşılasın, bunun için yaptık. Ama Oruç Reisi’in limana çekilmesi bizim tamamen sismik araştırmalarımızın durması anlamında değil. Tamir-bakım bitince aynen çalışmalarına devam edecektir. Biz her zaman iyi niyet olduktan sonra görüşmeye hazırız. Ama Yunanistan Cumhurbaşkanı Ada’ya gelip bu tür gövde gösterileri yapacaksa biz çok daha büyüğünü yaparız.

Bahçeli’nin “kapatılsın” dediği Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) yanıt