ÖTV zammı ikinci el araç fiyatlarını yükseltti: Bir haftada yüzde 8 arttı!

Sıfır kilometre araçlar için yapılan ÖTV zammı, lüks araç satışlarında iptallere neden oldu. İptallerin ardından ikinci el araç fiyatları, bir haftada yüzde 8 oranında arttı!

ikinci el araç

ÖTV zammı ikinci el araç fiyatlarını yükseltti: Bir haftada yüzde 8 arttı!

Yeni ÖTV zammının ardından lüks araçlardaki sipariş iptalleri yüzde 50’ye yaklaştı. Azalan talep sonrası lüks ithal markalar yurt dışı fabrikalarına verdikleri siparişleri geri geçmeye başladı. Lüks pazarında yıl sonunda büyük daralma beklenirken, tüketicinin ikinci ele yöneldiği belirtiliyor. İkinci el araçların fiyatı talep artışı nedeniyle bir haftada yüzde 8 oranında arttı.


Dünya’dan Aysel Yücel’in haberine göre Kur farkı ve ÖTV artışı ikinci el araç fiyatlarını ortalama yüzde 8 artırdı. Otomotiv veri analiz şirketi Cardata CEO’su Hüsamettin Yalçın, “İkinci elde fiyatlar zaten sürekli yükseliyordu. ÖTV artışı psikolojik olarak bunu tetikledi. Talep ikinci ele yöneldiği için fiyatlar eylül ayında ortalama yüzde 8 arttı” dedi.

Ne olmuştu?

Geçen hafta ÖTV matrah ve oranlarında yeni düzenleme yapılmış, Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeyle birlikte ÖTV’de yeni oranlar belirlenmişti. 1600 cc motor hacminin altındaki otomobillerde vergi matrahında alt sınır 70 bin liradan 85 bin liraya yükselirken, 1600 cc üzerindeki araçların ÖTV oranı artırılmıştı.


1600-2000 cm³ arası silindir hacmi olan ve matrahı 170 bin TL’ye kadar olan araçlarda yüzde 130 ÖTV, 1600-2000 cm³ arası silindir hacmi olan ve matrahı 170 bin TL üzeri olan araçlarda yüzde 150 ÖTV alınıyor. 2000 cm³ üstü silindir hacmi olan ve matrah sınırı olmayan araçlarda ise ÖTV yüzde 220’ye çıkarılmıştı.

araba vergi

“Fiyatlardan başımız döndü”

2 aydır ikinci el araç baktığını ancak fiyatlardan başı döndüğünü belirten bir vatandaş; “Fiyatlar yüksek, başımız döndü. 40-45 bin liralık araç bakıyorduk ama hepsi 50-55 bine çıkmış. ÖTV zammından sonra tekrar fiyatlar artmış. Fiyatlar hiç azalmıyor. Millet bedavadan geziniyor. 2 aydır araç bakıyorum ama fiyatlar hep yüksek. Ben 92 model aracımı 16 bin liraya bıraktım, şu an o arabaya 25 bin lira yazmışlar” diye konuştu.

Otomobil vergisinde lider Türkiye


2019’da Danimarka yüzde 212’yi aşan vergi tavanıyla birinci sırada yer alırken, Türkiye ise yüzde 206 ile ikinci sıradaydı. Son gelen zamdan sonra yüzde 277’e (ÖTV&KDV) ulaşarak açık ara öne geçti.

Otomotivde ÖTV zammı sonrası araba fiyatları ne kadar oldu?