Diyanet’in bütçesi 7 bakanlığı solladı: 12.9 milyar liraya yükseltildi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2021-2023 dönemini kapsayan Orta Vadeli Mali Plana (OVMP) göre, Diyanet’in bütçesi 11.5 milyar liradan 12.9 milyar liraya yükselecek.

erbaş diyanet in bütçesiDiyanet’in bütçesi 7 bakanlığı solladı: 12.9 milyar liraya yükseltildi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2021-2023 dönemini kapsayan Orta Vadeli Mali Plan (OVMP), Resmi Gazete’de yayımlanırken, kurumların bütçeden alacakları ödenekler de netleşti.


Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; 17 Ekim’de Meclis’e sunulacak bütçenin yol haritası olan plana göre, gelecek yıl bütçe gelirleri (net) 1.1 trilyon lira, giderler 1.3 trilyon lira olacak.

Diyanet’in bütçesi bakanlıkları geride bıraktı!

• Cumhurbaşkanlığı’nın bu yılki bütçe başlangıç ödeneği 3.1 milyar liraydı. Bu rakam 2021 için 4 milyar lira, 2022 için 4.2 milyar lira ve 2023 için 4.5 milyar lira olacak.

• Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi 11.5 milyar liradan 12.9 milyar liraya yükselecek. 2022’de 13.9 milyar lira, 2023’te 14.8 milyar lira olacak. Diyanet, 2021 bütçesiyle İçişleri, Dışişleri, Enerji, Kültür ve Turizm, Sanayi, Çevre ve Şehircilik ile Ticaret bakanlıklarını sollayacak.

• Bütçeden en büyük payı, 527.9 milyar lirayla Hazine ve Maliye Bakanlığı alacak.


• Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bu yıl 29 milyar lira olan bütçesi, gelecek yıl 17.4 milyar liraya; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın payı 3.3 milyar liradan 3.1 milyar liraya; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın payı 5.1 milyar liradan 4.1 milyar liraya, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın payı 7.9 milyar liradan 4.7 milyar liraya; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın payı 40.3 milyar liradan 32.1 milyar liraya indiriliyor.

Seçim geliyor değerlendirmesi

Bu yılki bütçeleri 125’er milyar lira olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı, gelecek yıl sırasıyla 155 milyar lira ve 146.9 milyar lira alacak.

Sosyal yardımları da dağıtan bakanlık olan Çalışma’nın bu payı, muhalefetin “seçim geliyor” söylemi ile birlikte değerlendirildiğinde “Hükümet, gelecek yıl yardımlara ağırlık verecek” görüşünü öne çıkarıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın 58.8 milyar liralık bütçesi 77.3 milyar liraya, Milli Savunma Bakanlığı’nın payı 53.8 milyar liradan 61.4 milyar liraya, İçişleri Bakanlığı’nın payı 9.6 milyar liradan 10.6 milyar liraya çıkacak.

Emniyet’in ödenekleri 38.9 milyar liradan 44.5 milyar liraya, jandarmanın 22.9 milyar liradan 27.6 milyar liraya, MİT’in 2.1 milyar liradan 2.6 milyar liraya ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 1.1 milyar liradan 1.4 milyar liraya yükseltiliyor.


Yine Adalet Bakanlığı’nın bütçesi 19.7 milyar liradan 22.8 milyar liraya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2.8 milyar liradan 3.3 milyar liraya, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 17.8 milyar liradan 22.8 milyar liraya, Ticaret Bakanlığı’nın 5.7 milyar liradan 6.5 milyar liraya yükselecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı faizden toplam 2.1 milyon lira kazandı!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.