Koca: Devletimiz, halkın sağlığı kadar ulusal çıkarları da korumaktadır

Covid ölüm ve vaka sayılarının gizlendiği iddialarına “Her pozitif çıkan kişi hasta değil, bizim verdiğimiz hasta sayısı” yanıtı gündeme bomba gibi düşen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dikkat çeken bir açıklama yaptı: “Devletimiz, halkının sağlığı kadar ulusal çıkarlarını da korumaktadır.”

koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Devletimiz, halkın sağlığı kadar ulusal çıkarları da korumaktadır.

Covid-19 ölüm ve vaka verilerinin gerçeği yansıtmadığı iddialarına yanıt veren Koca, vaka artışını, ‘hasta’ ve ‘vaka’ ayrımıyla açıklamıştı.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dünkü Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamalar büyük tepki çekmişti. Ölüm ve vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığı iddialarına yanıt veren Koca, vaka artışını, ‘hasta’ ve ‘vaka’ ayrımıyla açıklamıştı.

 

Bakan Koca, “Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var. Büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor. Filyasyon ekiplerimiz ağırlıkla bunları tespit ediyor. Bunların salgın açısından önemi bulaştırıcı yani taşıyıcı olmalarıdır,” diyerek günlük vaka sayısının açıklanan hasta sayısından 20 kat fazla olduğunu doğrulamıştı.

Türk Tabipleri Birliği, muhalefet, sosyal medya, hatta Bilim Kurulu’nda bile bakanın sözlerine büyük tepki gelmişti.

Tepkiler üzerine bugün bir açıklama daha yapan Sağlık Bakanı, “Devletin halkın sağlığı kadar ulusal çıkarları da koruduğunu” söyledi.

Sağlık Bakanı, Twitter’dan yapıtğı açıklamada şu ifadelere yer verdi:


“Bilelim ki, salgınla mücadele sürecinde, devletimiz, HALKININ SAĞLIĞI KADAR, ULUSAL ÇIKARLARINI DA korumaktadır. Çünkü salgın hayatın bütün alanlarını etkilemektedir. Mesuliyeti olmayan bazı kişilerin tenkitleri, fotoğrafın bir noktasına mercekle bakıp, leke aramaktan farksızdır.”

Bakan Koca: Her Covid pozitif çıkan kişi hasta değil, bizim verdiğimiz hasta sayısı