AKP’li başkandan deprem ‘çözümü’: Biraz para verip sıfır ev alın!

Mersin Akdeniz Belediyesi Başkanı AKP’li Mustafa Gültak, deprem tehlikesi altında yaşayan yurttaşlara tavsiye olarak “sıfır ev” almaları çağrısı yaptı, “Her şeyi devletten beklemeyin” dedi.

mustafa gültak deprem çözümü Biraz para verip sıfır ev alın!

AKP’li başkandan deprem ‘çözümü’: Biraz para verip sıfır ev alın!

Mersin Akdeniz Belediyesi meclis toplantısında İzmir depremi hakkında konuşan AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, “Her şeyi devletten beklemeyin. 10 yıl bir evde oturduk, 10 yıl sonra bu evin temelinde bir sıkıntı olmuş mudur diyor muyuz, demiyoruz” diyerek, yurttaşları suçladı.


Evrensel’den Ayşenur Önal’ın haberine göre; Mersin’de Akdeniz Belediyesinin meclis toplantısında Belediye Başkanı Gültak ile meclis üyesi arasındaki tartışma dikkat çekti.

İzmir depreminin sonuçları üzerine konuşan Emek Partisi (EMEP) Meclis Üyesi Halil Kara, imar affının 10 milyon kaçak yapıyı yasal hale getirdiğine ve depremin bu kaçak yapılarda hasar bıraktığına dikkat çekti. Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise ülkede çalışan sigortalı vatandaşların yaklaşık yüzde 40’ının asgari ücret ve altı maaş aldığını unutarak, Kara’ya “Her şeyi devletten beklemeyin. 10 yıl bir evde oturduk, 10 yıl sonra bu evin temelinde bir sıkıntı olmuş mudur diyor muyuz, demiyoruz” dedi.

“Yapı dayanıklılığı malikin sorumluluğunda olamaz!”

İzmir depremi ve sonuçları üzerine söz alan Halil Kara, “6 Haziran 2018’de bir imar affı çıkıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir tebliğ yayınlıyor. Madde 9’da; ‘Yapının depreme dayanıklılığı ve yapının fen ve sanat norm ve standartlarına uygunluğu hususu yapı malikinin sorumluluğundadır’ deniyor.

Yapı maliki nasıl sorumlu olur? Bu yapı malikinin sorumluluğu değil ki. O apartmanda 50-100 kişi oturuyor, ne olacak? Bunun sonucunda ‘imar barışı’ dendi ve 10 milyon kaçak yapı yasal hale geldi. Bunun 1 milyon 747 bini İstanbul’da, 811 bini de deprem olan İzmir’de. Bunu şu belediye, şu parti yaptı diye demiyorum. Bu ülkenin şapkasını önüne koyması gerekir” dedi.

“Arabanıza bakıyorsunuz ama evlerinize bakmıyorsunuz”

Samsun’un Canik ilçesinde adı “Kuzey Yıldızı” olan TOKİ konutlarının 12 kişiye mezar olduğunu unutarak TOKİ konutlarının doğal afetlerden koruyacağını iddia eden Gültak, Kara’ya yanıt olarak AKP iktidarının 2001 yılından beri yaptığı TOKİ konutlarını övünç kaynağı olarak anlattı.


AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak şöyle konuştu:

• Mersin’de ise kentsel dönüşüm bir türlü başlamıyordu. Çok şükür biz başlattık Çay Mahallesinde. Şimdi Barış, Bahçe ve Turgut Reis’te başlatacağız inşallah. Sadece Akdeniz’de değil, Yenişehir ve Mezitli’de de çok yaşlı binalar, riskli yapılar var.

• Arabalarınızda 90 bin km’yi geçti şu değişecek’ deniyor, dünyanın parası ama yaptırıyorsunuz. Peki, her gün mışıl mışıl uyuduğunuz, çocuklarınızı büyüttüğünüz evlerinize niye baktırmıyorsunuz? Arabalarınıza servislerde dünya kadar para harcarken neden evlerinizin depreme dayanıklı ve daha yaşanılabilir olması için kuvvetlendirmiyorsunuz. Her şey devletten beklenmez ki!

“Her şeyi devlet yapmaz, cebimizden biraz para verelim!”

• Kimse evinin kontrolünü yapıyor mu, yapmıyor. Devletin bunu ille söylemesi mi gerekiyor? Biz orada oturuyoruz, gerekirse apartmanımızı daha çok destekleyeceğiz. Eğer illaki apartmanımızın yıkılması gerekiyorsa ya TOKİ ile yada bir müteahhitle anlaşacağız. Cebimizden de biraz para verip sıfır bir ev alacağız.

• Yani her şey devlet tarafından yapılmaz, vatandaşın da biraz eğitim bilincinin olması ve oturduğu yerlere bakması gerekiyor. Arabana baktır, boğazın ağrıdı doktora git hem baktır gargara yaptır, tarlanda bahçende ağacına baktır ama namusunu koyduğun, çoluğunu çocuğunu yetiştirdiğin, sığındığın eve baktırma ne olacak? Bu kafayla gidersek daha çok başımız ağrır.


Meclis üyelerinden birinin devletin vatandaşına bakmakla sorumlu olduğunu söylemesine ise Gültak, “Gerçekten zavallı, fakir, hiçbir şeyi olmayan vatandaşa sosyal proje ile ev yapacaktır bu hükümet ama herkesin bunu beklemesi doğru değil” dedi.

Her depremin ardından sorulan soru: Deprem vergileri ne oldu?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.