Anaokulu ve kreşler için yüz yüze eğitim kararı: Haftada 5 gün olacak

Milli Eğitim Bakanlığı, tüm resmi ve özel anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında haftada 5 gün 6 etkinlik saatinde yüz yüze eğitim yapılacağını bildirdi.

meb anaokulu yüz yüze eğitim

MEB’den anaokulu için yüz yüze eğitim kararı: Haftada 5 gün olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurt genelinde Covid-19 tedbirlerini açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı da yazılı açıklamayla; “Resmi, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetleri, 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzaktan eğitim yoluyla devam edecektir” ifadeleri kullanılmıştı. Bugün ise anaokulu sınıfları ile ilgili yeni bir karar açıklandı. Buna göre MEB, okul öncesi eğitim kurumlarıyla ilgili haftanın 5 günü 6 etkinlik saatiyle yüz yüze eğitim kararı aldığını duyuruldu.


MEB açıklaması şöyle:

• Haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati süreyle aralıksız yüz yüze eğitim yapılacak ve bir etkinlik saati 30 dakika olacak şekilde planlanacaktır.

• Okulun fiziki imkânları doğrultusunda bir gruptaki çocuk sayısı en az 5 olacak şekilde şube tanımlamaları yapılabilecektir.


• Fiziki imkânları uygun olan okul öncesi eğitim kurumlarında salgın ile ilgili tüm tedbirlerin alınması şartıyla çocuk kulüpleri açılabilecektir.

TRT EBA Anaokulu Kuşağı

• Çocukların ev ortamında da desteklenmesi amacıyla TRT EBA İlkokul kanalında her gün yayınlanan EBA Anaokulu kuşağını takip etmeleri ve ailelerin Temel Eğitim Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayınlanan Erken Çocukluk Eğitim Takvimi ile diğer yayınlardan yararlanmaları sağlanacaktır.

Okula kayıtlı olan çocukların kayıtları silinmeyecek

• Okula kayıtlı olup yüz yüze eğitimi tercih etmeyen ailelerin çocuklarının kayıtları silinmeyecek olup bu çocukların da EBA Anaokulunu izlemeleri ve diğer eğitim materyallerinden yararlanmaları için gerekli önlemler alınacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:


“Resmi ve özel tüm anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir. Okul öncesi eğitim kurumlarında, 5 gün ve günde 6 etkinlik saati yüz yüze eğitim yapılacak ve bir etkinlik saati 30 dakika olarak planlanacak. Fiziki imkanları uygun olan okul öncesi eğitim kurumlarında, salgınla ilgili tüm tedbirlerin alınması şartıyla çocuk kulüpleri açılabilecek.”

İçişleri Bakanlığı’ndan Covid kısıtlamaları genelgesi