Dolar/TL 8.41 ile yeni zirvede: Piyasa ABD seçimlerini izliyor!

Dolar yeni haftaya zirve yaparak başladı. Güne 8.36 ile başlayan kur,  8.41 seviyesini geçti. Yeni ek sıkılaştırma adımı atan Merkez Bankası, Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitlerini sıfırladı. Piyasada ayrıca 3 Kasım’da gerçekleşecek ABD seçimlerini takip ediyor.

dolar tl abd seçimleri

Dolar/TL 8.41 ile yeni zirvede: Piyasa ABD seçimlerini izliyor!

Bu sabah 8.3678 TL ile güne başlayan dolar, henüz öğle saatlerinde 8.4129 TL ile zirve yaptı.


İhracat ve dış ticaret hacmi verileri açıklandı

Piyasaların beklediği iki ekonomik veri açıklandı. Ekim’de ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 artarak 17 milyar 333 milyon dolar olarak gerçekleşti, ithalat ise yüzde 8.5 artarak 19.7 milyar dolara yükseldi. Dış ticaret hacmi 37 milyar 62 milyon dolara çıktı.

İmalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi Ekim’de 53.9’a yükselerek toparlanmaya işaret etmişti.

Euro 9.78 TL’den işlem görürken, sterlin ise 10.80-10.82 TL bandında seyrediyor.

TCMB’nin likidite alımları takip ediliyor

Dolar/TL 8,3850’ye kadar yükselerek yeni tarihi zirvesinde güne başlarken, piyasalarda yoğun veri gündemi ve Merkez Bankası’nın (TCMB) likidite adımları takip ediliyor.

TCMB’nin BIST Repo-Ters Repo Pazarı’nda gecelik fonlama sağlamayacağın açıklaması, dolar/TL’de bir miktar iyimserlik getirmesine karşın TL’nin belirgin bir değer kazancı yaşamasını sağlayamadı.

TCMB’nin adımı ile birlikte geç likidite penceresi (GLP) imkanlarından gecelik kullanım Cuma günü 36 milyar TL’ye yükselirken, beklenti %14,75 seviyesinden yapılan fonlamanın artık toplam fonlamanın artık büyük bölümünü oluşturması yönünde. adımla birlikte TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti Cuma günü itibarıyla 32 baz puan artışla %13,4 seviyesine yükseldi. Temmuz ortasından beri 600 baz puan civarında sıkılaştırmaya gidildi ve fonlama maliyeti 2020’de uygulanan en yüksek orana çıktı.

Gecelik faizler ve TLREF bankanın faiz koridorundaki en yüksek oran olan %14,75’e Cuma günü ulaştı. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin kısa sürede %14,75’e yükselmesi bekleniyor. faizlerinin TCMB’nin faiz koridorunun en üst seviyesi olan %14,75’e yükselmesinin yerli ve yabancı yatırımcıların pozisyonlarında nasıl bir değişim getireceği piyasada takip ediliyor.

TCMB’nin bir sonraki PPK toplantısı 19 Kasım’da

TCMB Başkanı Murat Uysal geçen hafta enflasyon raporunda daha fazla sıkılaştırmaya ilişkin sinyal verdi. Ancak bu sinyal piyasada TL varlıklar için henüz iyimser fiyatlama getirebilmiş değil.

TCMB yılın son enflasyon raporunda 2020 için enflasyon tahminini %8,9’dan YEP tahminlerini de aşacak şekilde %12.1’e yükseltirken, dezenflasyon için politika faizi dahil elindeki tüm araçları kullanacağını belirtti. PPK öncesi gördüğü 7,7935 seviyelerinden yeni zirve olan 8.3850’ye kadar yükselmiş durumda. TL PPK kararının ardından neredeyse her gün aralıksız değer kaybetti. Değer kayıpları benzer para birimlerinin de üzerinde gerçekleşiyor.

ABD seçimleri de TL’ye etki ediyor

TL’de benzer para birimlerinden negatif ayrışma ile birlikte görülen sert değer kaybı TCMB’nin beklentilerin aksine politika faizini sabit tutup sıkılaştırmayı faiz koridorunu genişleterek yapması ile belirginleşti. Son günlerde jeopolitik gelişmelerle AB ve ABD ile gerilimin artabileceği endişeleri ve yaklaşan ABD seçimleri de TL’de değer kaybına etki eden unsurlara eklenmiş durumda.


biden trump

ABD seçimlerinin bu hafta gerçekleşecek olması küresel piyasalarda geçen hafta baskı unsuru oluşturmuştu. Öte yandan ABD seçimleri Türkiye açısından daha net bir risk unsuru oluşturuyor.

ABD Demokrat parti başkan adayı Joe Biden, ulusal kamuoyu yoklamalarında rakibi Başkan Donald Trump’ın önünde gidiyor. Ancak seçimin galibini belirleyen ve eyalet temsilcilerinden oluşan Seçiciler Kurulu’nda 270 oy toplaması gereken adayların salıncak eyaletlerde başbaş durumda olması nedeniyle Trump’ın kazanması da ihtimaller dahilinde bulunuyor.

Reuters’da kısa süre önce yayımlanan bir analizde dikkat çekildiği üzere ABD Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dış askeri müdahalelerine ve Rusya ile daha yakın işbirliğine karşı ABD’nin duruşunu sertleştirmesi beklendiği için, ABD başkanı seçilmesi halinde Türkiye diğer ülkelerden daha fazla kaybedebilir. borsaları Çin’de imalat PMI’ın on yılın en hızlı genişlemesini kaydetmesiyle bir ayın dip seviyesinden yükselirken petrol fiyatları birçok Batı ülkesinin koronavirüs kaynaklı tecrit uygulamalarına geri dönmesiyle geriledi.

ABD seçim anketlerinde son durum ne?

Ulusal anketlerde Joe Biden’ın belirgin üstünlüğü sürüyor. 270toWin’in son anketlerden alarak hazırladığı ortalamaya göre 538 Seçmenler Kurulu oyunun 290’ını Biden, 163’ünü ise Trump alacak. Biden, salıncak eyaletlerdeki mevcut üstünlüğünü koruyabilirse ABD’nin yeni başkanı olacak gibi duruyor.

S&P 500 endeksinin vadeli kontratları ESc1 sert düşüşler ardından %0,1 yükselirken dikkatler yarın sona erecek ABD başkanlık seçimlerine çevrildi.

Bugün piyasada saat 1000’da açıklanacak PMI verileri saat 11.00’de açıklanacak Ekim ayı öncü dış ticaret verileri izlenecek. Küresel piyasalarda açıklacak. PMI verileri de takip edilirken yarın açıklanacak enflasyon verileri ise haftanın en önemli veri gündemi olacak. yakından izlenen diğer gelişmeler arasında ABD seçimleri, Brexit, koronavirüste küresel ve lokal artış trendi, AB ile tansiyonun yeniden artması endişesi, Azerbaycan-Ermenistan gerilimi ve S-400 hava savunma sistemleri konusunda devam eden süreç öne çıkıyor.

Ülkelerde karantina uygulaması

Pek çok Batı ülkesinde COVID-19 salgının hızlanıyor olması ve salgın ile mücadelede tecrit uygulamalarına geri dönülmesi küresel ekonomik görünüm üzerinde baskı yaratıyor. En son İngiltere, 1 ay süreyle temel ihtiyaçlar dışında sokağa çıkma yasağı kararı almıştı.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) ise TCMB’den faiz artışı beklentisiyle geçen hafta gerilediği 500 baz puanı aşarak sert yükselişte. CDS saat 08.33’te 554 / 565 seviyesinde.

Yeni ek sıkılaştırma adımı atan TCMB Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitlerini sıfırladı

TCMB yarın itibarıyla kendi bünyesinde bulunan Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitlerini sıfırladığını açıkladı.

Borsa İstanbul’daki repo piyasasına gecelik likiditeyi geçen hafta Cuma günü durdurarak likidite kanalıyla para politikasında ek sıkılaştırma yapan ve fonlama faizlerini yükselten TCMB, bu son adımıyla bankaların daha düşük gecelik faizle sağladığı fonlamanın bir kanalını daha kısmış olacak.

Yapılan açıklamada, açık piyasa işlemleri kapsamında TL cinsi kira sertifikaları karşılığında kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen gecelik vadeli repo işlemlerinin de yarın itibarıyla durdurulduğu belirtildi.


TCMB fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedefleri doğrultusunda para politikası ve likidite yönetimi çerçevesinde gerekli tüm araçlar kullanılmaya devam edeceğini de belirtti.

Ekonomi gündemi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.