İBB yolsuzluk dosyası: AKP döneminde paraları ödenen işler yapılmamış!

İmamoğlu yönetiminin yargıya taşıdığı AKP dönemine ilişkin İBB yolsuzluk dosyasına konu olan web sitesi ve organizasyon işi için yapılan ödemelerle ilgili Teftiş Kurulu raporunda çarpıcı detaylar yer aldı. İBB’nin kendi şirketi olan Medya A.Ş’ye ihale ettiği iş kapsamında yapılması gereken işlerin İBB’ye teslim edilmediği ancak ödemelerin yapıldığı belirlendi.

AKP döneminde İBB paraları ödenen işlerin yapılmadığı ortaya çıktı!

İBB yolsuzluk dosyası: AKP döneminde paraları ödenen işler yapılmamış!

Yeni İBB yönetiminin, önceki döneme ilişkin yargıya taşıdığı ilk büyük yolsuzluk dosyası İBB Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından 30 Ekim 2018’de gerçekleştirilen “İBB Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ve bağlı birimlerin yatırım organizasyonlarının tanıtım ve medya çalışmaları işi” ihalesi oldu.


SÖZCÜ‘nün gündeme getirdiği dosyaya konu olan ihaleyi İBB şirketi Medya A. Ş 26 milyon 585 bin liralık teklifi ile kazanmıştı.  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ilk mazbatasını aldığı 17 Nisan 2019 günü kesilen fatura ile tartışma yaratan ihale konusu iş için yapılan ödemeler Teftiş Kurulu tarafından incelendi.

İşlerin tamamına yakınının sözleşmeye uygun olmadığı ve yapılan 15 milyon 458 bin lira tutarındaki ödemenin kamu zararı yarattığı belirlendi. Dönemin harcama ve ihale yetkilisi olan eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı ve şu anki Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da aralarında bulunduğu  8 İBB görevlisi, 6  Medya A.Ş görevlisi ve 9 alt yüklenici şirketin yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

MEDYA A.Ş. tarafından yapılmış gibi gösterilmiş

Suç duyurusuna konu olan teftiş kurulu raporunda dikkat çeken tespitler yer aldı. Raporda, 50 kullanıcı için “prezi.com” aboneliği ve LIR (Local internet registery) aboneliği dışında yüklenici Medya A.Ş’nin ihale kapsamında kendisinin ürettiği hiçbir iş olmadığı belirlendi.

Medya A.Ş’nin ihale sözleşmesi ve şartnamesinde yer alan maddelere aykırı olarak alt yüklenicilerle garanti ve bakım yükümlülükleri olmayan sözleşmeler ve hakedişler yaptığı tespit edildi. Medya A.Ş tarafından yapılmış gibi gösterilerek hakedişler düzenlendiğine dikkat çekildi.

Sözleşmeye rağmen alt yükleniciye yaptırılmış

Raporda ihale sözleşmesindeki hükümlere göre tüm işlerin yüklenici tarafından yapılmasının, alt yüklenicilere yaptırılmamasının imza altına alındığı ancak Medya A.Ş’nin sözleşme dışına çıkarak işleri alt yüklenicilere yaptırarak hakkedişler düzenlendiği, bu durumdan haberdar olan İBB’nin duruma itiraz etmediği gibi alt yüklenicilerin temsilcileri ile gizlilik anlaşmaları imzaladığı, ortak çalışmalara yapıldığı tespit edildi.

Video görüntüleri teslim edilmedi

Raporda kalem kalem ödemelerdeki usulsüzlükler sıralandı:

İhale kapsamında 74 adet web sitesi videolarının hazırlanması için 1 milyon 125 bin liralık ödeme yapıldı. Ancak işin yapılması ve tamamlanması için Medya A.Ş’nin İBB’ye sunduğu herhangi bir senaryo olmadığı tespit edildi.


Medya A.Ş ve alt yüklenicinin iş sonunda teslim etmesi gerek kurgunun ham dosyası ve çekilen ham görüntülerin, projenin çalışma dosyalarının olduğu sabit disklerin İBB’ye teslim edilmediği kaydedildi. Hangi videoların üretildiğine dair detaylı bir iş listesinin bulunmadığı da belirtildi.

15 adet mobil uygulama tanıtım filmi: Bu iş için de senaryo, kurgunun ham dosyası, master ve ham görüntülerin idareye teslim edilmediği, hangi videoların üretildiğine dair detaylı bir iş listenin de bulunmadığı buna rağmen 900 bin liralık ödeme yapıldığı tespit edildi.

50 adet grafik tasarım hazırlama işi: Bu iş kalemi için 750 bin liralık ödeme yapıldı. Ancak Medya A.Ş’nin İBB’ye bu işle ilgili sunduğu herhangi bir tasarım onayı ve hangi grafik tasarım çalışmasının yapıldığına dair bir iş listesinin bulunmadığı kaydedildi.

Ödeme yapılmış ancak mobil uygulama işleri yapılmamış

25 adet mobil uygulama geliştirme işi: Bu kalem için  1 milyon 875 bin liralık ödeme yapıldı. Ancak geliştirme süresi boyunca Medya A.Ş’nin İBB’nin kaynak kod sistemine yüklediği hiçbir mobil uygulama kodu olmadığı tespit edildi.

20 adet web uygulamaları uı/ux tasarımı geliştirme ve yayınlama hizmeti: İBB bu iş için 5 milyon liralık ödeme yaptı.  Sözleşme bitiminde İBB’nin sistemine yüklenen ya da teslim edilen hiçbir kod bulunamadı.

3 adet sanal gerçeklik projesi hazırlama hizmeti: 2 milyon 850 bin TL ödeme yapıldı. İşin tanımında belirtilen Android ve IOS platformlarında sorunsuz çalışacak, akıllı telefon ve tablet yazılımı ile uygulamalarının idareye teslim edilmediği belirlendi.

2 adet mobil uygulama bildirim yazılı lisansı: 150 bin TL ödeme yapıldığı halde ihale döneminde alınan yeni bir yazılım lisansı bulunmuyor.


30 adet dijital dergi tasarım uygulama ve yayınlama hizmeti: Medya A.Ş’nin idareye bu işle ilgili herhangi bir uygulama teslim etmediği ancak kendisine 600 bin liralık ödeme gerçekleştirildiği tespit edildi.

Mansur Yavaş, batık projelerin maliyetini liste halinde açıkladı!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.